Arhiiv (september 2010)

Raadiolained mõjuvad ka puudele ja taimedele

Pühapäev, 5. september 2010

Katie Haggerty eksperimendist selgus, et raadiolained (mobiili- ja telemastid jms) omavad olulist mõju  puude istikutele.

2007. aasta kevadel istutati puude istikud kolmes pundis. Esimene neist kaeti raadiolaineid varjestava Faraday puuriga. Teisele asetati peale tavaline klaaskiust kate, millel raadiolaineid varjestav omadus puudub. Ja kolmas jäeti niisama, ilma igasuguse katteta.

Juulikuus istikute põhjalikul läbivaatusel selgus, et taimed on tõepoolest erinevalt kasvanud. Kuid asjaolu, et midagi on tõepoolest valesti, tuli ilmsiks alles oktoobris.

“Kui varjestusega kaitstud istikute lehed olid rabavate sügistoonidega, siis ülejäänud kahel grupil püsisid lehed helerohelisena või kollakana, ning paljud lehekoed olid üldsegi hävinenud,” ütles Haggerty

“Varjestusega kaitstud istikute lehed muutusid punaseks, mis on hea märk. Kaitsmata istikute lehed aga mädanesid, ja mõned lihtsalt pudenesid okste küljest, kuigi nad olid veel rohelised.”

Kokkuvõte: Maal ja koduaias tuleks puude ja ka taimeistikutele katteks peale panna raadiolaineid varjestav kate.Vastutust välistav klausel