Arhiiv (november 2012)

Kaugloetav arvesti lõhub ära elektroonika ja paneb maja ka põlema?

Neljapäev, 29. november 2012

Soome ajaleht Turun Sanomat kirjutas mõni päev tagasi, et Soome kaugloetavad elektriarvestid võivad kahjustada ja rikkuda kodumasinaid, ning elektrifirmad ei vastuta mitte millegi eest. Jah, see on niimoodi ka Eestis: elektroonika kolm kõige suuremat vaenlast on välk, päikesepurse ja Elektrilevi. Neist viimane on ilmselt kõige ohtlikum, sest jõuline kaugloetavate arvestite pealesurumine meenutab nõukaaja julgeolekuorganite meetodeid.

Kaugloetav arvesti püüdis maja põlema panna. Seekord ei õnnestunud, ainult fassaadi rikkus.

Kaugloetav arvesti püüdis maja põlema panna. Seekord ei õnnestunud. Ameerikas on kasutusel ümarad arvestid.

Järgnevalt vaatame, mis kurja ja kahju on kaugloetavad arvestid maailmas juba jõudnud põhjustada. Ehk aitab see eestlastel aimu saada sellest, mis meid varsti ees ootab ja millised on need rahalised väljaminekud, millega tuleks juba praegu arvestama hakata.

1. Kaugloetav arvesti lõhkus ära külmkapi
Sisu: Kui Burnaby (Kanada) abielupaar paaripäevaselt reisilt koju tagasi naasis, leidsid nad eest rikki läinud külmkapi ja mikrolaineahju. Jää oli kõik ära sulanud ja enamus toidust pahaks läinud. Mikrolaineahju katkise oleku avastasid nad aga alles siis, kui tahtsid toitu soojendama panna. Ei aidanud ka pistiku teise stepslisse panemine. Asja uurima hakates selgus, et nende vooluarvesti oli vahepeal välja vahetatud kaugloetava arvesti vastu. Irene Haraga, 66-aastane, kutsus remondimehe külmkappi parandama. Too ütles, et külmkapi mootor on täielikult „küpse“ ja varuosa maksab paarsada dollarit jne-jne. Vaidlus elektrifirmaga lõppes lõpuks selliselt, et Burnaby’d jäid ise süüdi, et nende tehnika arvesti vahetuse tõttu läbi põles, sest nende 6 aasta vanune külmkapp oli ju ajast ja arust.

2. Reno-piirkonnas (USA) suured probleemid kaugloetavate arvestitega
Sisu: Nevada (USA) elektrifirma NV Energy uued kaugloetavad arvestid põletavad läbi elektroonikat ja panevad majasid põlema. Elektrifirma esindaja Gary Smith kinnitas, et nad on saanud 200 erinevat kaebust, kuid täpsemalt pole jõudnud kõikidega veel tutvuda. Üldiselt on inimesed ise süüdi, sest läbi põlevad just vanemad seadmed. Gary Smith möönab, et vahel on kaugloetava arvesti paigaldamisel tekkinud klemmide vahele tulekaar, kuid muretsemiseks põhjust pole. Kokkuvõttes selgub, et süüdi pole mitte kaugloetavad arvestid, vaid ikkagi tarbijad, kes süüdistavad kõigis oma hädades kaugloetavat arvestit.

3.Kaugloetava arvesti põhjustas kahju $14,000 ulatuses
Teemaga seotud lehed: siin ja siin

Sisu: Houstonis (USA) elava vanaema Ruby Vallain oli oma kaugloetava arvestiga rahul päevani, mil tema voolumõõtja „lolliks“ läks. Kuigi vool oli kenasti alles, näitas kaugloetava arvesti tabloo imelikku veateadet. Murelik Ruby Vallain teatas sellest igaks juhuks elektrifirmale, kes saatis oma tehniku kohapeale asja uurima. Saabunud tehnik hakkas kaugloetavat arvestit torkima ja sellest lahvatasid välja tuleleegid. Elektrik pakkis oma asjad kiiresti kokku ja sõitis minema. Enne jõudis veel öelda: „Nüüd enam voolu ei ole.“ Elektrfirma CenterPoint pressiesindaja ütles, et süüdi on kliendi elektrisüsteem ja mitte kaugloetav arvesti. Nüüd elab vanaema Ruby Vallain ilma elektrita, sest tal puuduvad rahalised vahendid terve oma maja elektrisüsteemi parandamiseks.

Video sellest, kuidas kaugloetavad arvestid tulekahjusid põhjustavad:

 

Nimekiri asjadest, mis kaovad võimsa päikesepurske (CME) korral poeriiulitelt esimesena

Reede, 16. november 2012

Juhul kui päikesel toimub suur purse (CME) ehk loide maakera suunas, jääb meile elektrivoolu nautimiseks aega veel 24h tundi. Seejärel aga tabab Maad võimas laetud osakeste voog, mis võib tundlikud elektroonikaseadmed segamini lüüa ning isegi pikaajalisi elektrikatkestusi tekitada. Tõenäoliselt vaikib meedia toimunud purske maha, kuid inimesed saavad sellest ikkagi teada internetist ja oma sõpradelt. Seejärel aga tormavad kõik poodi vajalikke asju ostma. Mida nad aga ostavad? Loe edasi.

Viisakusreeglid siis enam ei kehti. Inimesed trügivad, üksteist tõugatakse, kassade ees kakeldakse, kaardimakse ei tööta jne.

Füüsiliselt tugevamad võtavad nõrgematelt toidukorvid käest, mõned agressiivsemad lahkuvad poest üldsegi maksmata. Parkimisplatsid ja sõiduteed on autodest umbes, sest avariisid on tohutult — kõigil on kohutavalt kiire ja keegi ei oska enam inimese moodi sõita, sest uudis päikesepurskest tuli sama ootamatult nagu esimene lumi. Hoolimata sellest, et hoiatusi anti ju piisavalt.

KaitseOmaTervist.ee on koostanud nimekirja asjadest, mis kaovad võimsa päikesepurske (CME) korral poeriiulitelt esimesena. Võibolla aitavad need teadmised Sul oma elu ja asju ette planeerida, ning kui jamaks läheb, oled Sina juba valmis ja saad rahulikult olla kodus oma pere keskel.

PDF-faili, mida võid tasuta printida ja edasi jagada oma perele, sugulastele, sõpradele ning tuttavatele, saad alla laadida siit: Nimekiri_asjadest_mis_poeriiulitelt_kaovad.pdf

Tühjus


Nimekiri:

1. Elektrigeneraatorid (müüakse ehituspoodides)
2. Bensiinikanistrid, järjekorrad bensiinijaamades
3. Akud, patareid, akulaadijad (220V, 12V ja solar)
4. Taskulambid, tikud, küünlad, välgumihklid (tulemasinad)
5. Piiritusel ja gaasil töötavad priimused (ehitus-/matkapoed)
6. Süütevedelik, grillsüsi
7. Grillgaas, segugaas, majapidamisgaas
8. Kaminapuud
9. Veekanistrid

10. WC-paber, niisked salvrätikud, naiste hügieenitooted
11. Hambaharjad, -pasta, – tikud, -niit
12. Raseerimisvahendid-žiletid, vaht, kreem
13. Rasestumisvastased vahendid (kondoomid, pillid)
14. Seep, šampoon, deodorant (sobib ka söögisooda)
15. Vatt, vatitikud
16. Noad, pipragaas, muud isikukaitsevahendid
17. Konservi- ja pudeliavaja, korgitser
18. Tulekustutid, alternatiivina võib kasutada söögisoodat
19. Prügikotid
20. Beebitooted (toit, mähkmed, salvid, pulber jne)
21. Pesulaud, pesupulber, valgendi jne, põrandalapp
22. Aknatihendid, ehitusvaht, hermeetikud, liimid
23. Sigarid ja sigaretid, alkohoolsed joogid
24. Lugemisprillid
25. Kirves, käsisaag, käsitööriistad, teritusvahendid
26. Teibid, mutrid-poldid-kruvid
27. Esmaabipakk
28. Niit ja nõel, käärid
29. Paber, vihikud, kaustikud, pliiatsid ja pastakad
30. Hiirelõksud, rotimürk, putukatõrjevahendid
31. Ühekordsed pabernõud
32. Pannid, potid, kruusid, termosed
33. Aiatööriistad
34. Jalgpump rattale, sisekummid, rehvivaht
35. Aerosoolvärvid märgistuste tegemiseks
36. Traati ja nööri

37. Veepudelid, mahlad, õlu, tee, kohv
38. Kuivained (helbed, riis, makaronid, pulbrid, jahu jne)
39. Konservid (oad, kala, liha, tomat, puuviljad jne)
40. Mesi, pähklivõi, siirup, valge ja pruun suhkur
41. Rosinad, pähklid, halvaa, päevalilleseemned
42. Küpsised, shokolaad, kommid
43. Toiduõli, või, rasvained
44. Vürtsid-maitseained, sool
45. Äädikas, küpsetuspulber, foolium jne
46. Vitamiinid, mineraalained (kaltsiumbentoniit)
47. Ravimid (soovitav osta juba praegu varuks)
48. Silmatilgad
49. Kalastustarbed
50. Kassi ja koeratoit, kassiliiv

51. Soe aluspesu, sokid, T-särgid, fliisid jne
52. Magamiskotid, kerged matkamadratsid


Vastutust välistav klausel