Arhiiv (veebruar 2014)

Video: Mida teed Sa siis, kui robotid su töökoha ära võtavad?

Kolmapäev, 26. veebruar 2014

25. veebruaril kohutas rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane eestlasi sellega, et automatiseerimise tulemusena kaotab Eestis lähiajal töö 50 000 inimest.

„Madalapalgalised ja lihtsad tööd ei kao kunagi ära, küll aga on võimalik väga suurt osa töödest automatiseerida. See omakorda tähendab, et paljud inimesed, kes ei sobitu IT-tüüpi ühiskonda, kel pole vastavaid teadmisi ega vajalikul tasemel oskusi, jäävad sootuks tööta,“ ütles ta.

Sarnane sõnum oli ka Eesti Vabariigi Presidendi aastapäevakõnes:

„Nagu kunagi kadus vajadus voorimeeste ja hiljaaegu masinakirjutajate järele, nii on väga palju meie praegusi elukutseid tulevikus hoopis teistsugused või võtavad masinad need tööd sootuks üle. See pole ulme. See on me ülehomne reaalsus, oht ja ühtlasi võimalus. /../ Tark inimene, pere, ühiskond ja riik mõtlevad ette ja hakkavad vastavalt tegutsema enne, kui etteaimatavad muutused juba kohal on. Seni pole me arengust maha jäänud, veel mõnda aega püüame tempos püsida. Aga oluline on ette jõuda. Olla ees. Jäädagi ette.“

Kui Urmas Varblase arvamusavaldus põhines Toomas H. Ilvese kõnele, siis Toomas H. Ilvese kõne tugines omakorda paar päeva enne Eesti Vabariigi 96. aastapäeva The Guardianis ilmunud intervjuule maailma juhtiva futurist-transhumanisti Raymond “Ray” Kurzweiliga. Sellest mehest oleme varem kirjutanud siin.

INIMESED VISATAKSE PRÜGIKASTI?

22. veebruaril „hoiatas“ Kurzweil, et 15 aasta pärast ehk 2029. aastal on robotid inimestest targemad. „Nad mõistavad meie keelt, õpivad saadud kogemustest ja suudavad üle kavaldada ka kõige intelligentsemad inimesed.“

NB! Siinkohal tuleb olla tähelepanelik, et Kurzweil räägib robotite intelligentsusest. Tõsi, aastal 2029 on robotid inimestest targemad, oskavad nalja visata ja isegi flirtida, kuid töökohti hakkavad nad inimestelt massiliselt ära võtma juba „ülehomme“ ehk 2015. aastal. See suur muutuste aeg on juba käes, sest automatiseerimine toimub kõikjal Eestis. Nii tehastes kui ka Selveri ja Prisma toidupoodides — iseteeninduskassad.

MILLISES SUUNAS LIIGUB GOOGLE?

Ulmefilmides on peaaegu alati üks suur ja „kuri“ globaalne ettevõte, kes valitseb maailma oma tehnoloogilise üleolekuga. Kas üheks selliseks on nüüd kujunemas Google, kelle motoks on algusest peale olnud „Don´t be evil“” ehk “Ära ole õel” (pahatahtlik, kuri)?

Väga lühikese aja jooksul on Google ostnud ära peaaegu kõik tipptasemel robotite ehitamise ja robotitele mõistuse loomisega seotud firmad.

Mõned Google suuremad ostud: Nest Labs, DeepMind, Bot & Dolly, Meka Robotics, Holomni, Redwood Robotics, Schaft, DNNresearch ja Boston Dynamics. Viimane neist on juba valmis ehitanud tõsised Terminaatorid. Vaata videosid:

Google tütarfirma Boston Dynamics “Atlas Robot” suudab hoida tasakaalu mägisel maastikul:

Boston Dynamics “Petman”:

Boston Dynamics “Gepard”:

Boston Dynamics “Kirp” hüppab vajadusel 9 meetri kõrgusele:

Boston Dynamics “BigDog”:

Kasutatud fotod:
Roberto Parada http://www.motherjones.com/media/2013/05/robots-artificial-intelligence-jobs-automation
http://risenetworks.org/2013/10/28/why-robots-could-take-over-almost-half-of-human-jobs/

Uus Outernet hakkab WiFit kiirgama kosmosest! See ei ole ulme!

Esmaspäev, 17. veebruar 2014

Juba 2015. aasta juunis on planeeritud kosmosesse lähetada sadu odavaid satelliite (cubesats), millest igaüks on võimeline maapinnale tasuta WiFi-signaali saatma. Eesmärk on ambitsioonikas: anda maailma kõikidele telefonidele ja arvutitele tasuta ligipääs suurde infovõrku. „See võimaldab ka Põhja-Korea ja Hiina kodanikel lõpuks ometi tsensuurivaba internetti kogeda,“ ütles pressiesindaja.

Outerneti taga on New Yorkis asuv Media Development Investment Fund (MDIF), kes on sügavalt mures selle pärast, et hetkel saab internetti kasutada ainult 60% maailma rahvastikust. Eelkõige süüdistavad nad selles erinevaid riike, kes ei taha või ei suuda arendada vajalikku maapealset taristut.

Hetkel kogub MDIF lahkete inimeste annetusi, et projektile kiiremas korras jalad alla saada ja 2015. aasta juuni tähtajast kinni pidada.

Kuidas see töötab?

Datacasing tehnoloogiat kasutades edastatakse suured andmemahud kosmosesse, kust need siis satelliitide poolt meile Maa peale DVB, Digital Radio Mondiale, UDP-protokolle kasutades tagasi saadetakse.

„Mingisugust suuremahulist uurimistööd pole enam tarvis teha, sest eksperimendid on juba tehtud. Tehnoloogiliselt pole see üldsegi raske,“ ütles projektirühma juht Syed Karim, kes tahab leiva ära võtta telekommunikatsioonifirmadelt. „Me võitleme…ja võidame neid,“ lisas ta.

Lähiajal soovib MDIF koostööd alustada NASAga, et seda tehnoloogiat juba Rahvusvahelises kosmosejaamas katsetada.

Kuidas end selle lagipähe tuleva WiFi eest kaitsta?

Meie Peaminister teab kõige paremini, mida teha.

Rohkem infot:
https://www.outernet.is/
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2552177/Forget-Internet-soon-OUTERNET-Company-plans-beam-free-wi-fi-person-Earth-space.html

Kasutatud illustratsioonid: https://www.outernet.is/


Vastutust välistav klausel