Arhiiv (aprill 2014)

Kaugloetava elektriarvestiga kogutud andmeid hakkab Eestis analüüsima Politsei ja Maksuamet?

Kolmapäev, 30. aprill 2014

6. aprillil 2014 avaldas Delfi uudise, et Maksuamet soetab mobiiltelefonide, tahvelarvutite ja GPS- seadmete kopeerimisseadmed. Lisaks on hanke nõudes kirjas, et komplektis peab sisalduma SIM-kaardi kloonimise tööriist koos SIM-kaartidega, et kopeerida seadmeid ilma mobiilivõrku ühendumata. Lisaks on vajalik erinevatest suhtlusprogrammidest andmete kopeerimise võimalus (Skype, Facebook, Gmail, Viber, WhatsApp jne). Seda kõike selleks, et kaitsta meie demokraatiat ja neid väärtusi, mida jagame Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikidega.

Paar nädalat hiljem ilmus USA peavoolumeedias Fox News lugu sellest, kuidas kaugloetava elektriarvestiga on siiski võimalik koguda informatsiooni inimeste tarbimisharjumuste kohta. Näiteks elektri tarbimisvõimsus (W) koos kuupäeva-kellajalise informatsiooniga võimaldab lihtsalt tuletada, milline on inimese elustiil – kas ta vaatab telekat, kasutab arvutit, loeb raamatut või tegeleb küpsetamisega; millistel nädalapäevadel ja/või kellaaegadel on inimene kodust ära ning mis kell ta magama läheb; kas kodu valvab alarmsüsteem; on olemas kallis plasma-telekas; meditsiiniline seade jne-jne.

Kuna selline nuhkimine on nüüd võimalik ka Eestis, pöördus KaitseOmaTervist.ee selguse saamiseks Andmekaitse Inspektsiooni poole. Küsisime neilt, kuidas on reguleeritud või plaanitakse reguleerida sellise sensitiivse informatsiooni kogumist, haldamist ja edastamist kolmandale osapoolele nt võrguettevõtja Elektrilevi poolt. Samuti soovisime teada, kuidas on tagatud see, et inimese elektritarbimise informatsioon ei satuks näiteks Politsei, Maksuameti või turundajate-reklaamijate kätte?

Andmekaitse Inspektsioon vastas, et kaugloetavate elektriarvestite andmevahetust reguleerib elektrituruseadus ning selle alusel vastu võetud võrgueeskiri. Nimetatud seaduse üle teostab järelevalvet Konkurentsiamet, kellel on võimalik anda selgitusi elektrituruseaduses toodud sätete kohta. Andmekaitse Inspektsioon lisas juurde, et kuigi eraisikute andmeid ei tohi töödelda nende nõusolekuta, on siiski Politsei- ja Piirivalveametil ning Maksu- ja Tolliametil lubatud oma ülesannete täitmiseks saada andmeid võrguettevõtjalt iga huvi pakkuva inimese tarbimisharjumuste ja elustiili kohta.

Kokkuvõtteks: Järgmine kord, kui George Orwelli raamatut „1984“ loed, siis lülita sisse ka teler, et luurajad arvaksid, et vaatad mingisugust mõttetut vägivaldset märulifilmi.

Muide, seda Orwelli raamatut on võimalik eesti keeles ja täiesti tasuta kuulata Nõmme Raadio meediapangas: http://www.nommeraadio.ee/meediapank.php/1984

Šveitsis ehitati keemia- ja elektrotundlikele sobilik kortermaja

Esmaspäev, 7. aprill 2014

Zürichi eeslinnas avatud kortermajas on keelatud suitsetamine, enda lõhnastamine ja mobiiltelefonide ning WiFi (traadita interneti) kasutamine. Seda selleks, et võimaldada elamisväärne elu inimestele, kes on tundlikud elektromagnetkiirgusele ja tavatoodetes sisalduvale keemiale.

See hoone valmis tänud 59-aastasele Christian Schifferle, kes juhib Tervisliku Elu Elamise Fondi (Healthy Life and Living Foundation www.stiftung-glw.com). Schifferle on ise üks selline tundlik inimene, kes on terve oma elu keemiast ja elektromagnetlainetest põhjustatud krooniliste valude käes vaevelnud.

Schifferle nagu ka paljud teised majaelanikud kannatavad keemilise tundlikkuse (MCS Multiple Chemical Sensitivity) all – see on krooniline tervisehäda, mida tänapäeva meditsiin ei taha veel eriti tunnistada. Arvatakse, et MCS tekib siis, kui lapseeas on puututud kokku mingisuguse mürgise kemikaaliga, mis on tugev allergeen.

MCS-d põhjustav või aktiveeriv kemikaal võib olla näiteks seebis, põrandapesuvahendis, ehitusmaterjalis (nt seinavärv), kipsseinas või isegi närimiskummis jne.

Puutunud selle allergeeniga kokku mõned korrad, kujuneb inimesel allergia ka muude kemikaalide/lõhnade vastu. Näiteks sigaretisuits, pestitsiidid, lõhnastatud tooted, värviaurud.

15-korteriga korrusmajas on elama asunud juba 12 perekonda. Kõrvuti elavad nii MCS kui ka elektrotundlikud, kellele valmistavad tervisehädasid elektromagnetväljad ja juhtmeta kiirgus nagu WiFi, juhtmeta telefonid ja mobiilid.

„See muudab mu jõuetuks, ärevaks, ma ei saa hingata, kopsud valutavad ja pea käib ringi,“ räägib Schifferle, kellel on nii MCS kui ka elektrotundlikkus. Ta lisas: „Kuigi see uus elumaja ei ravi inimesi terveks, muudab ta elanike elu siiski rohkem elamisväärseks.“

Schifferle ei osanud oma seisundi kohta midagi arvata enne, kui umbes 35-aastaselt avastas ühe ameerika autori raamatu, milles kirjeldati MCS’i, ja ta mõistis, et ei ole selle hädaga ainus inimene maailmas. Siiski aga läks tal veel 10 aastat aega, et leida arst, kes teda tõsiselt võtaks.

„Selline tunne on, et siiani olen saanud elada ainult poolt seda elu, mida on elanud teised,“ kirjeldab Schifferle.

See Leimbachis paiknev kortermaja on Euroopas esimene omataoline, kinnitavad Zürichi linnaametnikud, kes tahtsid tõsise probleemiga inimeste heaks midagi ära teha. Kuigi keegi veel täpselt ei tea, võib Šveitsis MCS’iga inimesi olla isegi kuni 5000.

Kortermaja ehitamiseks andis linn tasuta maa ja intressita laenu summas 5.1 miljonit eurot.

Schifferle hoiab uhkusega käes elektromagnetlainete analüsaatorit, mille tablool on numbrid 0.0 ehk elektromagnetkiirgus puudub täielikult.

See on ka loogiline, sest kortermaja on ehitatud spetsiaalsete materjalidega, mis hoiavad elektromagnetkiirguse elanikest eemal. Lisaks on üle maja kasutusel võimas ventilatsioon, mis tõmbab välja kõik lõhnad ja aurud. Ka internet on olemas, kuid ainult kaablis.

Arhitekt Andreas Zimmermanni sõnul oli maja ehitamine keeruline. Ainuüksi sobiva kipsplaadi leidmine, mis ei haiseks, võttis aega kuid.

Maja on ehitatud kihiliselt nagu sibul. Iga kiht on täiendav „kaitsemüür“. Mida sügavamale minna, sest puhtam on keskkond. Elu- ja magamistoad asuvad hoone keskel.

Hoone ise on selline


Vastutust välistav klausel