Arhiiv (oktoober 2014)

Nokia eelmine tehnikadirektor: Mobiiltelefon hävitas mu tervise

Kolmapäev, 22. oktoober 2014

Laupäeval, 18. oktoobril ilmus Soome ajalehes Satakunnan Kansa skandaalne artikkel pealkirjaga — „Entinen Nokia-pomo: Kännykkä vei terveyteni“ ehk „Nokia endine boss: mobiil viis tervise“.

Nokia endise tehnikadirektori Matti Niemelä (praegu 44-aastane) elu oli nagu üks ilus Hollywoodi film. Erakordselt taibuka ja andeka inimesena kutsuti ta Nokiasse tööle 1997. aastal. Matti oli otseselt seotud mobiiltelefonide, mälukaartide ja WiFi (traadita internet) lahenduste ning tehnoloogiate väljatöötamisega. Ei läinud kaua aega, kui talle pakuti Nokia tehnikadirektori ametikohta. Sellel positsioonil töötas ta 10 aastat.

Aga aastal 2007 ütles tema tervis üles. Täna saab ta liikuda üksnes tugiraami abil, ratastooli kasutamisest keeldub kategooriliselt. „On kohutavalt irooniline, et täna ei saa ma kasutada neid seadmeid, mida ise arendada aitasin,“ räägib Matti teeseldud naeratusega.

Ta lisab: „Ma reisisin mööda maailma koos oma Nokia Communicator telefoniga, mille kiirgus oli väga tugev. Kasutasin seda telefoni päevad läbi, enamasti ka öösel.“

Esimesed sümptomid ilmnesid juba aasta pärast Nokiasse tööle asumist. „Mängisin sulgpalli ja äkitselt ei saanud enam reketiga servida, kuigi olin seda spordiala harrastanud juba aastaid. Arsti juurde ei julgenud pöörduda, sest kartsin ajuvähki.“

„Aastatega läksid sümptomid hullemaks. Mobiiltelefoniga sain rääkida ainult istudes, sest püsti olles tekkisid koordinatsioonihäired. Varsti muutus ka keel pehmeks nagu oleks alkoholi tarvitanud.“

„Avastasin ka, et mu kõrv on imelikult kuum, kui pikemaid kõnesid tegin. Ei teinud sellest eriti välja, kuid ühel päeval ei tundnud ma enam oma nahka. Siis oli sunnitud arsti poole pöörduma.“

2001. aastal tehtud kompuuteruuringu ja seljavedeliku analüüsi tulemus oli brutaalne: multiple sclerosis. Mäletan, et olin isegi natuke rõõmus, sest MS ei ole nii hull kui ajuvähk.

Matti ütleb, et meditsiinitöötajad ei taha kinnitada, et just mobiilikiirgus põhjustas mu MS’i, kuid on ju teada, et kiirgus suurendab MS’i riski. See võis olla ka mu geenides, kuid fakt on, et kiirgus võimendas mu sümptome. Kuid asja võib vaadelda ka teisest otsast. Mobiilikiirgus võis ja võib tekitada MS’ile sarnaseid sümptome.

Matti trepikojas on silt, mis palub mobiiltelefoni välja lülitada, sest isegi väike kiirgus mõjub talle halvasti.

„Ma ei saa käia kinos ega kuskil mujal avalikus kohas, kus on palju kiirgust. Ma pole ammu kuskil käinud, kuigi olen alles mees oma 40ndates. Need neli seina on praegu minu vangla,“ räägib Matti, kes on harjunud mööda maailma ringi reisima.

Kuigi Matti kaotas oma tervise, karjääri ja hiljuti ka oma abielu, ei süüdista ta kedagi. „Ma ei ole kibestunud. Töötada Nokias oli mu enda valik.“ Ka ei soovi ta inimesi liigselt hirmutada. „Telefoni mõistlik kasutamine ei ole eriti ohtlik.“

Ajakirjaniku küsimusele, miks Matti varem endast rääkinud pole, vastab mees: „Ma ei julgenud varem midagi öelda, sest kartsin, et mind peetakse hulluks. Nokias oli meil kirjutamata reegel, et mobiilikiirgusest lihtsalt ei räägita. Juhtkond küll spekuleeris sel teemal omavahel, kuid keegi teine ei julgenud sõna võtta, sest siis võis ees oodata vallandamine.“

Esimest korda arutas Matti arstiga oma tervise ja mobiilikiirguse võimalikku seost alles 2006. aastal. Arst ütles, et selliste hädadega inimesi nagu mina on veelgi.

Hetkel muretseb Matti kõige rohkem laste pärast, kes kasutavad telefoni päevad läbi.

“Mobiilikiirguse sümptomitest ja tagajärgedest on liiga kaua vaikitud. Loodan, et varsti hakatakse sellest rohkem ja hirmuta rääkima,” ütleb Matti.

Ebola uudised perioodil 13.-20. oktoober 2014

Teisipäev, 21. oktoober 2014

* Ameerika Dallase linna tervishoiutöötaja (õde Nina Pham), kes oli hoolitsenud Thomas Duncani eest, nakatus Ebola viirusesse korralikest kaitseriietest ja ettevaatusabinõudest hoolimata.

* Thomas Duncan (keda raviti) töötas Libeerias autojuhina, kuid tuli USAsse oma pere külastama. Ebola viirus diagnoositi tal 30. septembril. Neli päeva hiljem muutus tema seni stabiilsena püsinud seisunud kriitiliseks. Surm saabus 8. oktoobril.

* 14. oktoobril diagnoositi Ebola viirus ka teisel medõel (Amber Vinson), kes oli Thomas Duncanit ravinud.

* Ameerika nakkushaigustekeskus (CDC) süüdistas medõdesid lohakuses ja keeldus tunnistamast, et haigla poolt antud kaitsevahendid polnud piisavad. Nendest kahest uuest juhtumist järeldas teadlaskond, et käesoleva Ebola viirusega kokkupuutuvad inimesed vajavad hoopis paremat, 4-tasemele vastavat kaitseriietust.

* Eesti Terviseamet saatis perearstidele soovitused Ebola viirushaige või haiguskahtlase isiku kohtlemiseks. Perearsti rolliks on kiirabi kutsumine sellisele patsiendile, kusjuures väljakutset tehes informeeritakse häirekeskust, et antud patsient on Ebola viirushaiguse kahtlane.

* Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa osakonna direktor teatas, et Ebola pandeemia levikut Euroopas pole võimalik ära hoida, sest viirus levib aevastuse ja köhaga.

* Maailma Terviseorganisatsioon teatas, et Ebola viiruse peiteaeg võib ulatuda 42 päevani, senise 21 päeva asemel.

* Nakatunud Dallase tervishoiutöötajal Amber Vinsonil lubati reisilennukiga Atlantasse lennata. Samas lennukis olnud 132 kaasreisijat peeti hiljem kinni.

* Selgus, et 12% Ebola viiruse kandjatel ei avaldu sümptomid enne 21 päeva.

* Libeeria teatas, et vajab juurde 79 940 laibakotti.

* Ameerika sõjaväel on olemas meditsiiniline seade, millega saab Ebola viirust diagnoosida paari minutiga (tavalise 48 tunni asemel). Ameerika Ravimiamet keelas nende seadmete laiali jagamise haiglatele.

* Ebola levib Lääne-Aafrikas nii kiiresti, et sealsete riikide majandused on kokku kukkumas. Farmide ja tehaste töö on täielikult seiskunud.

* Ebola on väga lühikese aja jooksul juba 100 korda muteerunud.

* Tervishoiuasutused pole endiselt Ebolaga võitlemiseks valmis.

* USA riikliku allergia ja nakkushaiguste juhtivteadlase Peter Jahrling sõnul levib praegune Ebola palju kergemini kui varasemad versioonid.

* USA president Barack Obama teatas meedias, et muretsemiseks pole põhjust. Don’t worry be happy!

Soovid neid lühiuudiseid ka edaspisi? Kindlasti liitu meie TASUTA uudiskirjaga siin.


Vastutust välistav klausel