Arhiiv (jaanuar 2016)

Tüvirakuteraapia teeb Sclerosis Multiplexi haiged terveks

Teisipäev, 19. jaanuar 2016

Inglismaa ajaleht The Telegraph kirjutab, et seal on avastatud nn imeline viis, kuidas Sclerosis multiplexi (edaspidi SM) haigeid terveks teha.

Tüvirakuteraapia aitab ratastooli aheldatud inimestel jälle kõndima hakata ja juba ongi mitmed inimesed terveks saanud.

Holly Drewry (25), kes on pärit Sheffieldist, kirjutab, et tema jäi ratastooli pärast tütre sündi kaks aastat tagasi. Aga nüüd on ta jälle terve. „Ma ei saanud kõndida ega oma last hoida, sest võisin iga hetk kukkuda. Noore emana tahtsin olla parim vanem oma lapsele, kuid SM takistas mul seda tegemast,“ ütles ta BBC Panorama saates. Pidevalt olid ka hirmumõtted, millega see kõik ühel päeval lõpeb.

Raviprotseduure tehakse Royal Hallamshire Hospitalis (Sheffieldis) ja Kings College Hospitalis (London). Oma olemuselt näeb see välja järgmine: Patsiendilt võetakse tema enda tüvirakke, seejärel alustatakse kemoteraapiaga ning kui immuunsüsteem on peaaegu et oimetuks tehtud, siis süstitakse inimesele tema enda tüvirakud uuesti tagasi.

Holly Drewry, kes selle asja läbi tegi, ütleb, et tema märkas muutusi enesetundes juba paari päeva pärast. „Haiglast tulin välja omal jalal, kõndisin koju ja kallistasin oma tütart. Ma nutsin ja nutsin, sest see tunne oli ülevoolav – nagu ime oleks sündinud,“ ütleb ta.

Loomulikult hoitakse tema tervisel jätkuvalt silma peal, kuid paistab, et olukord on stabiilne. Holly ise loodab, et kõik jääbki nüüdsest nii ja teeb juba abiellumise plaane.

Kuid Holly pole ainus edulugu. Steven Storey, endine maratonijooksja ja triatlonist, haigestus ühel päeval SM’i ja oli täielikult halvatud – ükski lihas ei liikunud.

Aga varsti – 9 päeva pärast tüvirakuteraapiat suutis ta liigutada oma varvast ja 10 kuud hiljem ujus juba ühe miili. Lisaks saab ta jälle sõita rattaga ja normaalselt kõndida.

Allikas: http://www.telegraph.co.uk/news/health/news/12104774/Miraculous-results-from-new-MS-treatment.html


Vastutust välistav klausel