Eesti Energia enda dokument kinnitab ulatuslikku nuhkimisplaani

Jätkame sealt, kus “Kuidas kaugloetav elektriarvesti Su kodutehnika ära tunneb?” artikkel pooleli jäi. Kuna paljud ei viitsi pikka teksti lugeda, siis seekord räägime lühidalt ja kasutame ainult elektrifirmade endi videosid ning materjale antud temaatika tutvustamiseks.

Mõni aeg tagasi oli see dokument veel Eesti Energia kodulehel üleval, kuid nüüd on see ära kustutatud. KaitseOmaTervist.ee nägi seda sammu varakult ette ja salvestas dokumendi enda arhiivi. Nüüd on igalühel võimalik sellega tutvuda siin: EE_Nutikas_vork-JV_loeng.pdf

Lühikokkuvõtted:

 • lk 5: Kirjeldatakse, et uus elektrivõrk ehk Nutivõrk on nagu internet — informatsiooni liikumine on tohutu.
 • lk 13: Kirjeldatakse, et kui kaugloetav arvesti on paigaldatud, peab tarbija elektrivõrgule andma loa oma kodumasinate juhtimiseks.
 • lk 14: Räägitakse, et tarbijaid on vaja ning tulebki karmikäeliselt juhtida, ja selleks on olemas meetmed.
 • lk 18: Kirjeldatakse, et tänu kaugloetavatele arvestitele saavad võrgud mängida suuremat rolli keskonnaalaste eesmärkide (loe inimeste orjastamise) saavutamiseks ning et uued tehnoloogiad võivad muuta ka tööstuse ärimudelit, muutes sissetulekuallikaid ja luues uusi turge.  // Kommentaar: Kui Sa ei ole reformierakonnas, siis hävitatakse Su ärimudel ära. // Samal leheküljel on veel kirjas: EE töögrupp üritab neid teemasid käsitleda ja propageerida.
 • lk 26: Smart Grid`i (Nutivõrgu) lahendused ei välista täielikult vajadust võrgu uuendamise järele, küll aga arvatakse, et tarbija juhtimisega saab teatud töid ära jätta või edasi lükata. // Kommentaar: Võrgutasusid küsitakse küll, kuid investeeringuid ei tehta. //
 • lk 33: Ilus pilt sellest, kuidas kaugloetav arvesti lülitab hõõgpirni välja.
 • lk 41: Kokkuvõttes öeldakse taaskord kenasti asi ära: SG (Nutivõrk) on tarbimisharjumuste muutmine, pidev süsteemi töö jälgimine, automatiseerimine, paindlik tariifide süsteem, kõikide osapoolte vaheline side.

IGAL ELEKTRIVIDINAL ON OMA ENERGIATARBIMISE JÄLG

Skeptikutel (või ka EE ja Elektrilevi palgal olevatel kommentaatoritel) meeldib netiavarustes väita, et seinakontakti pistetud elektrividinatel pole võimalik vahet teha. Aga kuidas on siis võimalik, et selllisel kiviajal nagu on 2012. aasta, on meil olemas internet, GPS, Rahvusvaheline kosmosejaam? Kuidas seda loogikat mõista? Et kosmose vallutamine on köki-möki, kuid energiamustrite tabamine on ülemõistuse võimatu? Kas tõesti on veel mõni inimene, kes arvab, et hõõgpirn ja pesumasin tarbivad ühtemoodi voolu? Järgnevalt on pilt energiamustritest.

Seadmete erinev energiatabimine

Seadmete erinev energiatabimine

NEED NN MEETMED, MILLEGA TARBIJAT KUI LOOMA JUHITAKSE

Lugeja küsimus: Läbiv võimsus võib kuuluda nii valgustusele, pesumasinale, külmikule, telekale, digiboksile ja kuhu veel.. Kuidas teab arvesti, et just nüüd lülitati peldikus tuli põlema, aga mitte ei hakanud pesumasin taimerilt tööle?

KaitseOmaTervist.ee vastus: Seda informatsiooni, et tööle hakkas pesumasin ja et mitte peldikus tuli ei põle, annad Sa neile ise, sest varem või hiljem rakendavad nad mõnda nn meedet Sinu peal. Seetõttu tulebki kaugloetavatest arvestitest loobub enne, kui on liiga hilja. Kaasuse tõestamiseks palume vaadata alljärgnevat videoklippi, mille teises osas avaneb ka vaade uuele nutikale (või pigem ninatargale) pesumasinale, kes koostöös kaugloetava arvestiga oskab ise otsustada, kui kaua ta Sinu pesu peseb ja kas üldse. Analoogse näitena võime vaadelda ka lifti, kes ütleb: “Praegu ei ole liftiga sõitmine energia tarbimise seisukohast efektiivne, vahest proovid 2h pärast uuesti?” või elektripliiti, mis ei lase end sisse lülitada enne südaööd. Jah, praegu kõlab kõik nagu ulme, kuid paari aasta pärast tunnevad inimesed end oma kodus nagu vanglas.

Lühitõlge: “Kaugloetavates arvestites on olemas raadiosaatja, mis oskab suhelda majapidamises olevate seadmetega raadioteel ehk elektromangetkiirguse kaudu. Nagu näiteks selle pesumasinaga siin.”

Jah, täpselt nii, tulevikus hakkab Sinu kodus iga elektriseade kiirgama. Vaatame edasi järgmist videot, tegemist on suure energiafirma PG&E pressiesindajaga:

Lühitõlge: Kaugloetava arvesti infoekraani kaudu saad reguleerida toa temperatuuri ja sätteid. Võimalik on ka kodust eemal olles toa temperatuuri tõsta või langetada, KUID! kui energiavõrk on tipptunnil koormatud (või lihtsalt suvalisel ajal), siis võib kaugloetav arvesti vägisi välja lülitada külmkapi sügavkülma või vähendab selle temperatuuri Sinu käest luba küsimata.

Vaatame edasi, teise suure energiafirma reklaami. Mingil põhjusel on see tüdruk liiga tõsine, võibolla on ta haige? Kas äkki leukeemia või ajuvähk, mille põhjustasid need nutiseadmed tema kodus? Kus on tema vanemad? On nad juba surnud?

Lühitõlge: Tüdruk: “SEE ütles, et oodata tuleb kella 22’ni. SEE võtab ainult seda, mida vajab. SEDA juhitakse kaugelt. SEE räägib teistega.” Meeshääl: “Nutivõrgus on energia intelligentne. Nüüd saame energiat tõhusamalt kasutada, hoides kokku raha, mis oleks kulunud tipptunni tariifile.” Uuesti tüdruk: “SEE ütleb, et Arizonas on päike väljas.”

Veel üks video, mis näitab, kuidas kõik koduseadmed kiirgavad:

Lühitõlge: Siiani on kodutehnikat juhitud lokaalselt ja käsitsi, vajutades kas nupule või lülitile — seetõttu on olnud raske oma elektritarbimisest aru saada. Ja kuna arve tuleb enamasti 20 päeva hiljem, on tarbijal VÄGA raske meenutada, millele tema vool kulus. AGA! Tark kodu on täis jälgitavaid ja manipuleeritavaid seadmeid, millele pääseb eemalt ligi. Palju bla-bla-bla juttu energia kokkuhoiust ja säästmisest ning lõpuks öeldakse ära, et see on hea äri energifirmadele, kuna tehnikud peavad käima koduseadmeid kruttimas ja häälestamas.

KaitseOmaTervist.ee on seisukohal, et inimesed, kes soovivad kaugloetavat arvestit, peaksidki selle saama, kuid mitte teiste kodanike privaatsuse ja tervise hinnaga. Kui need probleemid on lahendatud, siis ei ole kellelgi selle vastu midagi, kui kaugloetava arvesti soovijad elavad oma kodus nagu natsilaagris.

KUIDAS NAD SU KÕIK ELEKTRISEADMED KIIRGAMA PANEVAD?

Nagu paarist videost näha oli, on varsti KÕIKIDEL uutel kodumasinatel sees RFID kiip, mis kiirgab elektromagnetkiirgust. Nende kiipide abil toimub masinate suhtlemine kaugloetava arvestiga. Juhul kui Sinu seadmetes kiip puudub, kohustatakse sind (kasutades meetmeid) paigaldama selline karp iga seadme juhtme külge:

Nucleus masin teeb kiibita tehnika loetavaks

Tulles tagasi eelpool esitatud lugeja küsimuse juurde, kuidas NAD teavad, kas tööle hakkas pesumasin taimerilt või lülitati WC-tuli põlema? Lihtne ju: Kaugloetav arvesti teab, et pesumasin on puhkerežiimil. Aga kuidas ta teab?

1. Kaugloetav arvesti on 24h ja 7 päeva nädalas kõikide elektroonikaseadmetega infovahetuses — KOGUAEG. Kaugloetav arvesti teab igal hetkel täpselt, mida elektroonikaseadmed teevad: kas nad on välja lülitatud või töötavad.

2. Kaugloetav arvesti esitab elektroonikaseadmetele küsimusi ja saab nendele vastuseid kõrgsagedusliku elektromagnetkiirguse teel. Kiirgamine toimub pidevalt.

3. Ükski elektroonikaseade (kohvimasin, külmkapp, köögikombain jne) ei lülita end sisse enne, kui pole selleks saanud luba kaugloetavalt arvestilt. Inimene võib küll klõpsida ON/OFF nuppu, kuid midagi ei toimu enne, kui kaugloetav arvesti loa annab.

See tähendab seda, et pesumasin, tolmuimeja, elektripliit ega ka arvuti ja telekas ei hakka tööle enne, kui pole saanud heakskiitu kaugloetavalt arvestilt.

4. Kõik uue põlvkonna lambipirnid hakkavad sisaldama kiipi, nii et kaugloetav arvesti teab ka seda, kus kohas tuli põlema pandi. Ja kui voolutariif pole hetkel soodne, siis WC-tuld põlema ei panda ja pisike infotabloo Su seinal ütleb: “WC tule kasutamine on praegu keelatud! Võibolla proovid 2h pärast uuesti?”

Kes soovib teemaga ise süvitsi edasi minna, siis märksõnad: RFID, Nucleus, ZigBee, IP HAN devices, open standards based radio.Kas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


4 kommentaari postitusele “Eesti Energia enda dokument kinnitab ulatuslikku nuhkimisplaani”

 1. Super ütleb:

  Soovin Teile pikka iga!
  Tähendab, selle kiirguse eest pole kusagile pääsu, lausa magamistuppa tuleb järgi, kui seal mõni elektroonika juhtub olema. Ja kortermajas on asi veel hullem, sest kui ise ei kasuta elektrit, või keeldud smardist, siis naabri kiirgus jõuab ikka sinuni.
  Super, ütleks selle kohta!
  Ja tänud Teile, olge ikka terved!

 2. nosalt ütleb:

  Küll me hakkama saame. Toidust tuleb välistada ained mis kiirgust vastu võtavad. Ja need on anorgaanilised (mineraal-) ained. Mida rohkem mineraale sisse ajad, seda rohkem vajad ka vitamiine ja bioaktiivseid aineid. Kõige lihtsam lahendus on loobuda söömisest ja juua võimalikult puhast vett (Kalju Paldis). Tervust !

 3. pole ütleb:

  Nii tore, et minu kunagise skeptilise kommentaari kohta on lausa pikk artikliseeria kirjutatud 🙂
  Samuti on vihjatud, et ma olla EE või sellega seotud asutuste palgal. Ei ole, kahjuks või õnneks, jätame selle vandenõuteoreetikute otsustada.

  Aga siiski pole siin adekvaatset vastust minu küsimusele. Toodud graafik näitab tarbimist, aga ainult summaarne arvestus on sealt väljaloetav, ülejäänud on udu ja adekvaatselt mittearvestatav.
  Kui nüüd hoolega kuulata esimest videot, mis räägib pesumasinast, siis seal on hirmujutt natukene vastupidi. Nimelt küsib pesumasin arvesti käest, millal on soodne elektrihind ja vastavalt saadud vastusele alustab tööd või mitte, mitte ei küsi luba, et kas ma võin nüüd tööle hakata. Räägime ikka asjadest õigete sõnadega ja ärme moonuta fakte.

  RFID sisust on ka natukene valesti aru saadud. RFID on tõesti kiip, aga andmevahetus hakkab tööle lugeja poolt genereeritud magnetvälja sees, st lugemiskaugus on piiratud. See ei ulatu kaugemale kui maksimaalselt paar meetrit. Kui RFID oleks aktiivne ja ise oma andmeid välja kiirgaks pidevalt, siis koerte-kasside kiibistamist peaks kordama iga paari aasta tagant, kuna aku saab lihtsalt tühjaks. Alternatiiv oleks muidugi kass/koer laadijaga ühendada .

  Teooria lambipirnis olevast RFID kiibist on huvitav. Isegi kui selline asi toimiks, siis peab ikkagi kuidagi ütlema lugejale, et näe selline pirn, millel RFID andmed on sellised, hakkab mul nüüd olema peldikus. Ja ka sellisel juhul peab lugeja olema piisavalt suure tööulatusega, et majas/korteris seda kiipi lugeda. Aga ka siis saaks ainult info, et selline kiip asub lugemisulatuses, mitte midagi muud. Selline lugeja aga on kobakas ja üllatus-üllatus maksab ka tootjale rohkem ning kulutab rohkem energiat kui asi väärt on.
  Ja sunniviisiline kastikene iga seadme pistikusse. Ärge ajage naerma.. igaõks võib selle karbikese sealt vahelt välja kiskuda ja tavalise pistikuga asendada.

  Jõudu tööle. Kui veel natukene pingutada, siis äkki isegi õnnestub mul saada adekvaatne vastus, kuidas ikkagi arvesti teeb vahet pesumasinal, nõudepesumasinal, põrandaküttel, televiisoril, elutoa-, köögi- ja peldikulambil. Samuti, kuidas ta oskab kindlaks teha, et need korraga töötavad või eraldi töötavad, eriti kui nad asetsevad skeemis ühel faasil?

  Teen veel mõned vihjed, kuhu teoorias võiksime jõuda:
  – Andmevahetus elektrijuhtme kaudu (guugeldamiseks: internet elektrijuhtmes). Polekski vaja mingeid RFID kiipe ega muud kola. Miks ei võiks parem seda lahendust tarbija eest varjatult kasutada?
  – Seade, mis valetab RFID kiibis et ta on pesumasin ja spämmib arvestit, et ta pidevalt töötab.
  – Arvesti teab mitu faasi on sisse tulemas, oskab nende erinevaid koormusi lugeda ja teab mis tarbijad seal faasil on (küte, valgustus, pistikupesad, jne). Kas poleks juba lihtsam sealt sedasama infot lugeda? Koos andmevahetusega elektrikaablis oleks see juba praegu kasutatav ilma keeruliste kiirgavate seadmeteta.
  – Valvesüsteemid ja nutikas arvesti. Valvesüsteemil saab liikumisanduritele panna nimesid (esik, elutuba, köök, jne). Seoks selle info ka nutika arvestiga ja saaks reaalajas info, kuskohas inimesed liiguvad ilma kiirgavate lisaseadmeteta (kasvõi näiteks selleks soovitada prostamoli, kui peldikus käiakse mitu korda öö jooksul ja perekonnas on vanem meesterahvas)?

  Ühesõnaga on nutikate arvestite ja privaatsuse rikkumise teooria huvitav, aga siiski pole ma veel veendunud, et see asi ikka nii hull on, kui siin kirjeldatud. Teil tuleb veel selgitustööd teha 🙂

 4. tõnu ütleb:

  EE pdf-is on ju skeemi näol selgelt kirjetatud kuidas seadmete juhtimine nutiarvesti poolt toimib.Ehk siis selleks on vaja kogu majapidamise kaabeldus ümber teha,paigaldades igale seadmele oma kaabli koos releega,mis suudab seda seadet sisse/välja lülida või siis muud moodi manageerida.Nutiarvesti üksi seda vaevalt teha suudab.Mul ei suutnud see nutikas tegelane sedagi kindlaks teha,et naaber voolu varastas,pannes enda juhtme otsa minu kaitsmeblokki.

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel