Eestis lubatud nüüd 2,5x suurem kogus D-vitamiini ehk 1000 IU

NB! See artikkel on vananenud. 2016. kesksuvel D-vitamiini määr tõusis. Loe 09.07.2016 ilmunud uuemat postitust siit:
https://blog.kaitseomatervist.ee/nuud-lubatud-4000iu-d-vitamiini


Nonii. Eestis saime nüüd asjad nii kaugele, et riiklikult korrigeeriti ehk tõsteti kõrgemale D-vitamiini lubatud koguse piirnorm. Kui veel kuu aega tagasi lubati eestlastel tarbida D-vitamiini mitte rohkem kui 400 IU ehk rahvusvahelist ühikut, siis nüüd on lubatud kogust tõstetud 2,5 korda ehk 1000 IU peale. See on väga hea uudis ja rõõmustamiseks on küllaga põhjust, kuid veelgi rõõmsamad oleksime, kui lubatud kogus oleks tõstetud 5000 IU peale, sest Eesti paikneb geograafililiselt 57. ja 60. laiuskraadi vahel, mistõttu päike liigub madalalt ja efektiivne UVB-kiirgus on kättesaadav vaid ajavahemikul 10:00-14:00, ja sedagi vaid peamiselt suvel! Mart Kulli uurimistöö tegi 2009.a. kindlaks, et suve lõppedes on siiski 73% eestlastel D-vitamiini puudus. See tähendab seda, et peaaegu kolmveerand elanikkonnast ei jõua suvel piisavalt oma “akusid laadida” ja läheb pimedale sügisele ja külmale talvele vastu mitte just kõige paremas tervislikus olukorras.

Miks ei tõstetud 2000 IU või 5000 IU peale?

Kindlat põhjust ei ole teada, kuid ilmselt on asi selles, et kui norm oleks tõstetud 2000 või 5000 IU peale, siis oleksid eesti inimesed liiga terved. Jah, täpselt nii, sest D-vitamiini peetakse kõige elutähtsamaks vitamiiniks üldse.

Tiiu Liebert kirjutas 11. aprillil 2013.a. Eesti Päevalehes nõnda:

Näiteks D-vitamiini madalat taset seostatakse suurema riskiga haigestuda pahaloomulistesse kasvajatesse, diabeeti, südamehaigustesse, tuberkuloosi ja teistesse infektsioonihaigustesse. D-vitamiin mõjutab ka immuunsüsteemi ja lihaste funktsioone, tugevdab lihaseid, parandab koordinatsiooni ning vähendab kukkumiste ohtu. Soomes on näiteks I tüübi diabeeti haigestumine väga suur ja uuringud näitavad, et piisav D-vitamiini kogus raseduse ajal vähendab suhkurtõve levikut.
D-vitamiini vaegusest võivad märku anda luuvalud, lihaste nõrkus ja sage kukkumine, kuid vaegus võib esineda ka igasuguste sümptomiteta. Parim viis selle avastamiseks on D-vitamiini sisalduse määramine veres.

Kokkuvõttes on tegemist ikkagi rõõmupäevaga, sest 1000 IU on tunduvalt parem kui 400 IU ja võimaldab inimestel nüüd kergemini ja lihtsamalt oma igapäevase D-vitamiini vajaduse kätte saada. Sellest tulenevalt oleme nüüd vana hea Lamberts D-vitamiini (400 IU) kõrvale toonud Now Foodsi D-vitamiini (1000 IU). Hea uudis on ka see, et Now Foodsi (1000 IU) puhul on tegemist kapslitega ja neid on kokku 180 tk ehk 60 tk rohkem kui firma Lambertsi tootes — jätkub kauemaks. Kuigi kogused on Now Foods 1000 IU toote puhul suuremad, õnnestus meil hind jätta samaks ehk 15 eurot. See on meiepoolne kingitus Sulle!

Now Foodsi 1000 IU D-vitamiini saad endale ja oma lähedastele osta siit: Jah, soovin D-vitamiini 1000 IU

Näeb välja selline:Kas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


2 kommentaari postitusele “Eestis lubatud nüüd 2,5x suurem kogus D-vitamiini ehk 1000 IU”

 1. Jään anonüümseks ütleb:

  D-vitamiini 1000 IU-d vastab 25 mikrogrammile. See on ju ikka väga tagasihoidlik annus, pealegi peaks see olema antud ju vanusegruppide järgi, sest vajadus on erinev, nagu ka teatud haigused (MS, reuma jne) vajavad palju suuremat annust. Isegi Euroopa Liit tõstis aastal 2012 annust 11–17 aastastele ja täiskasvanutele 50 mikrogrammist (µg) 100 mikrogrammini,
  siis 100 µg = 4000 IU.
  Selle kohta võib lugeda soomekeelsest dr Toloneni artiklist:
  http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247

  .

 2. anonüümne ütleb:

  Mitu lusikatäit peab võtma,kui pole tegemist tablettidega? Mina ei jaga nendest muudest numbritest midagi nagu iga teinegi inimene.

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel