Hea uudis: Kaugloetavad arvestid ajutiselt seljatatud!

Peale 11 kuud vastu punnimist, andis Elektrilevi eile (07.01.13) alla ja teatas, et kaugloetavaid arvesteid ei paigaldata enam sunniviisiliselt ja vägisi. Inimeste vabat tahet austatakse nüüd 3 aastat ehk kuni aastani 2017.

Elektrilevi kirjaliku lubaduse meelitas välja Rahvuslane portaali peatoimetaja Matti Ilves, kirjutades energiafirmale oma tähelepanekutest seoses kaugloetavate arvestitega. Talle vastas Elektrilevi klienditeeninduse osakonna juhataja Taavo Randna järgmiste sõnadega:

Kuni 1. jaanuarini 2017 on seadusekohane ka tavaline kohtloetav arvesti, pärast seda enam tänaste õigusaktide kohaselt mitte. Seega täna seadus kaugloetavast arvestist põhimõttelise loobumise võimalust ette ei näe. Nelja aasta jooksul vahetab Elektrilevi välja ligikaudu 630 000 arvestit. Igale kliendile annab orienteeruvalt paar nädalat enne kavandatavat arvesti vahetust meie koostööpartner Ericsson Eesti sellest kliendile teada. Kui klient, kes on saanud arvesti vahetamise teate, ei soovi kaugloetava arvesti paigaldamist, saab ta sellest Ericsson Eestile teavituses toodud kontaktidel märku anda. Kliendi tahte vastaselt ei soovi me arvesteid vahetada ja esialgu jätame sellised kliendid ootele. Kuna uute arvestite kohustuslikuks muutumiseni on veel mõni aasta aega, saame otsida lahendusi ja selgub, kas seadusandja reguleerib selleks ajaks ka mingisugused erandid või annab juhised, kuidas käituda olukorras, kus seadusenõuete täitmine ei ole võimalik klientide vastuseisu tõttu.

KAUGLOETAVAST ARVESTIST LOOBUMINE

1. Enne kaugloetava arvesti paigaldamist informeeritakse Sind arvesti vahetusest ette lihtkirjaga, mis pannakse postkasti. Seal on toodud telefoninumber (+372) 678 7000, millele helistades on Sul nüüd õigus kaugloetavast arvestist loobuda. Aga! Juba on probleeme olnud sellega, et postkasti pandud kiri läks postis kaduma või jäi muude ajalehtede või reklaamipahna vahele märkamatuks, ning inimene märkas päevad hiljem, et talle on uus elektriarvesti pandud.

2. Et mitte riskida, helista juba täna numbril (+372) 678 7000 ja anna neile teada, et Sa ei soovi kaugloetavat arvestit.

NB! Jaga seda infot ka oma sõprade, sugulaste ja naabritega. Eriti halvas olukorras on pensionärid, kes on enamasti infosulus. Hoolitse nende eest!

3. Pane oma praeguse elektriarvesti kõrvale või elektrikapi peale silt või kiri, et Sa ei soovi kaugloetavat arvestit. Selle võid valmistada ise A4 paberist või postkaardist vms. Kes aga ei taha ise jännata, see võib osta KaitseOmaTervist.ee valmistatud ilmastikukindla kleepeka:

 

UV- ja ilmastikukindel kleepekas 8x8 cm, 3 tk komplektis

UV- ja ilmastikukindel kleepekas 8×8 cm, 3 tk komplektis

UV- ja ilmastikukindel kleepekas 8x8 cm, 3 tk komplektis

UV- ja ilmastikukindel kleepekas 8×8 cm, 3 tk komplektis

 Kas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


29 kommentaari postitusele “Hea uudis: Kaugloetavad arvestid ajutiselt seljatatud!”

 1. pii ütleb:

  On oluline vahe, kas kauglugemine toimub õhu või elektriliini kaudu. Uurisin Imatra elektrist ja vastati, et kui alajaam on kaugel nt.maakohtades, siis pannakse loendur õhu kaudu- muul juhul läheb signaal mööda elektriliini, mis peaks siiski ohutu olema. Juhuks kui vaja otsus selle põhjal teha…

 2. Paavo ütleb:

  Number 6 500 900 peaks olema Ericsson Eesti number. Kuidas see elektriarvestitega seotud on?

 3. H ütleb:

  Lp Matti Ilves. Kas korraks ka sellele mõtlesid, et nüüd lihtsalt Ericsson võitis aega, ei pea nii kiiresti rabelema, kuid need (ka suure tarbimisega suured pered – räägin enda eest muide), kes lootsid börsipõhist paketti valides tunnipõhise kaugloetava arvestiga olulist kokkuhoidu pere eelarves saavutada, KAOTASID? Kas arve esitan Sulle?

 4. Mihkel Oja ütleb:

  To Paavo: Loe artikkel korralikult läbi.

  To H: Milles Matti süüdi on? Ega kaugloetavate arvestite paigaldamist nüüd ei lõpetatud, lihtsalt vabatahtlikuks muudeti. Enda ja oma laste kiiritamise võimalus jäi alles.

  Vähem emotsioone ja rohkem tähelepanelikku lugemist!

 5. pii ütleb:

  Tel.number kuhu helistada, et ei soovi kaugloetavat arvestit on hoopis: 6787000 (numbrilt 6 500 900 paluti hoopis sinna helistada)
  Just helistasin sinna!

 6. Mihkel Oja ütleb:

  Number parandatud. Tänud, pii!

 7. Paavo ütleb:

  Sel numbril öeldi, et kui pole veel teadet saanud, ei saa nad ennetavalt midagi teha ega kirja panna. Tuleb oodata teadet.

 8. Malle ütleb:

  Helistasin sinna ja mulle öeldi, et kui ma saan teavituse, et tullakse elektriarvestit vahetama, siis sinna alles helistada. Kuna nad ei saavat ennem midagi teha.
  Ennem ei olegi mõtet helistada.
  Mitmed minu tuttavad on sama vastuse saanud.

 9. helle ütleb:

  meile (4 korteriga eramaja) helistati ja öeldi ,et tullakse arvestit vahetama. Helistasin siis nr. 6787000 ja teavitasin, et ei soovi. (samuti saatsin meili Oü-le Jaotusvõrk) Sealt sama jutt, et helistage siis kui teile teavitatakse. Vastasin, et teavitan nüüd kohe. Veidi aja pärast helistati mu naabrile ja suruti ikka peale arvestit. Naaber keeldus paigaldamisest. Nädala pärast ilmus mees ericssonist kohale ja ütles, et tema ei tea midagi, et me ei soovi paigaldada. Meil olid kleebised voolumõõtjatel ja õnneks oli naaber kodus, kes veel kord tegi selgeks, et me ei soovi. Mees lahkus, kuid veidi aja pärast ilmus fotoaparaadiga ja tegi pilti meie elektrikapist, kus olid kleebised peal. Nüüd ootame murega, et keegi ei tuleks siis kui kedagi kodus pole ning salaja ikka voolumõõtjad ära vahetab. Igatahes oma tulusast ärist nad nii kergelt ei loobu ja nendega võitlemine osutub küllaltki raskeks, eriti nendel, kes vastu ei oska hakata.

 10. Tiina ütleb:

  täna käis meil arvesti vahetaja. Kui ma teda märkasin elektrikapi kallal, oli ta jõudnud juba meie trepikojas kõik peale meie korteri ära vahetada (elan viimasel, 5. korrusel). ma ütlesin, et ei soovi vahetust ja küsisin, miks ei ole teatatud. Töömees vastas, et kas tõesti? Meili teel on teatatud. Veel proovis ta mind hirmutada, et see mõõtja on ju nende oma ja nad peavad vahetama. Aga ma jäin endale kindlaks. Poole tunni pärast jõudis teavitusmeil ka mu abikaasa meilbox-i kohale. Niimoodi käibki “etteteatamine”

 11. Eha ütleb:

  Minul vahetati arvesti sunniviisiliselt ja vana arvesti viidi minema, mis aga oli mul välja osted. Seega justkui minu isiklik ja nüüd enam tagasi ei tooda ja ei saagi aru kuhu pöörduma pean. Olen neile korduvalt selle kohta ka kirju saatnud, et palun vana arvesti tagastada aga mitte vastust ei saa. Kui keegi teab, kuidas seda tagasi saada, siis palun teatage!

 12. helle ütleb:

  Palun aidake. Täna tuli Ericsson Eestist mulle kuri kiri, milles öeldi, et praegune arvesti on nende oma ja et mul ei ole õigust keelduda kaugloetavast arvestist. Alla kirjutas Riina Luik. Mida teha, kuidas vastu hakata? Kust oleks võimalik saada mingeid dokumente, et võin paigaldamisest loobuda kuni 2017.aastani?
  Montöör saadetakse teisip. 11.03.2014

 13. KaitseOmaTervist.ee ütleb:

  Tere, kirjutasime Teie e-postiaadressile

 14. Julia ütleb:

  tere,

  mulle igal juhul Eesti Energia väitis telefonis (Ericsson olla juba korra ukse taga käinud, ühtegi kirja ei ole küll saanud), et kui arvesti taatlusaeg on möödas, siis ei olegi ühtegi varianti kauglugejast loobuda. Nemad (Ericsson siis ilmselt) teistsuguseid enam ei paigaldagi.
  Kas see vastab tõele ?

 15. Kristjan ütleb:

  Tere

  Mul on sama asi, mis Julialgi – Elektrilevi väidab, et arvesti taatlusaeg on läbi ja arvesti on vaja igal juhul kaugloetava vastu välja vahetada. Kas on mingi variant, mida sellisel juhul teha?

 16. helle ütleb:

  Meil oli sama probleem, mis Kristjanilgi: arvesti taatlustähtaeg oli läbi. Saatsin Elektrilevile kirja, kus palusin vahetada arvesti teise samaväärse vastu ja nii tehtigi. Sealjuures märkisin ära, et Elektrilevi lubas sunniviisiliselt kaugloetavaid arvesteid mitte paigalda enne 2017.aastat.
  Kuid siiski, peaksime kuidagi koondama oma jõud, et kollektiivselt sunniviisilisele paigaldamisele vastu hakata, sest 2017.a. läheneb kiiresti ja Ericsson Eestil on juba “hammas verel”.

 17. Tiina ütleb:

  Hellele!
  Kuidas see Sul õnnestus? Mina tegin ka 2 eksemplaris avalduse Elektrilevile nagu elektrik soovitas, aga sain vastuseks kurja kirja, et kui ma kohe ei lepi vahetusaega kokku, võtavad nad mul elektri ära ja see toimub juba 3 tööpäeva pärast. Elektrik ütles, et vahetatakse küll uute taadeldud kohtloetavate vastu, aga Villu Pralla (Elektrilevi juhtivspetsialist) ütles, et see elektrik võetakse kohe uurimise alla ja et see, mida Matti Ilvesele vastati, et sunniviisiliselt ei paigaldata ja jäetakse ootele, see enam nüüd ei kehti. Kas saaks kuidagi Helle kontakte ja kuidas see tal õnnestus.
  Ja veekord kõigile teadmiseks – Villu Pralla teatas – enam see ei kehti, et need, kes ei soovi kaugloetavat arvestit, need jäetakse ootele kuni 2017 aastani. Elektrilevi annab sõna ja võtab sõna

 18. Kannatanu ütleb:

  Villu Pralla on Jumal?

  Pralla ja keegi Martinson on teatanud,et meil puuduvad igasugused õigused. Puudub isegi õigus teada, mille nad paigaldavad,lisaks puuduvad meil õigused öelda ja otsustada,mis seadmed ja isegi KUS need meie majapidamises paiknevad:

  “Viidatud seadusesätted ei anna kliendile õigust nõuda eesti keeles detailseid tehnilisi andmeid ja vastavusdeklaratsiooni, ka siis, kui ta ostaks arvesti võrguettevõtjalt. Sellisel juhul oleks tal õigus saada eestikeelne kasutusjuhend. Aga antud juhul ei ole tegemist kauba ega teenuse müügiga. Eestikeelne infomaterjal arvesti kohta peab olema kättesaadav, selles ulatuses, mis kliendi vaates arvestit puudutab – mida ta peab sellest teadma. Arvesti on mõeldud kliendi tarbimise mõõtmiseks, samas kuulub see võrguettevõtjale ja seda ei anta otseselt kliendi kasutusse (kasutuse all peab seadus silmas nt liisimist või rentimist, milline õigussuhe võrguettevõtja ja kliendi vahel puudub). Keeleseadus ütleb, et õigus eestikeelsele teabele on tarbijal, aga praegusel juhul ei ole tegu arvesti tarbijaga. Klient ise arvestit opereerima ei hakka, seega vajadus info järele on minimaalne. Teile edastatud materjalid on nõuetekohased.”

  Taavo Randna repliik, et “kliendi tahte vastaselt ei soovi me arvesteid vahetada ja esialgu jätame sellised kliendid ootele”, enam ei kehti ning taatlusaja ületanud arvestitele pole kunagi kehtinud, ega anna õigust kaugloetava arvesti paigalduse edasilükkamiseks.

  Teie soov arvesti paigaldada liitumispunkti, lepingus fikseeritud, sisestuskaabli ühendusel õhuliini mastis, ei ole realiseeritav. Arvesti saab paigaldada mastil paiknevasse liitumiskilpi, kui tellite selle tasulise teenusena võrguettevõtjalt.”

  “Vastavalt tüüptingimuste punktile 3.3 määrab mõõtepunkti asukoha võrguettevõtja, kui ei ole kokku lepitud teisiti. ”

  “Eeltoodust tulenevalt puudub Elektrilevi OÜ-l alus võrguühenduse katkestamise tööülesande tühistamiseks, kuna olete meievahelist võrgulepingut oluliselt rikkunud ning ei ole rikkumist kõrvaldanud. Tööülesande tühistamiseks palume võimaldada koheselt juurdepääs arvestivahetuseks, mille käigus toimub praeguse kohtloetava arvesti vahetamine kaugloetava arvesti vastu.”

  Resümee: EV kodanikul õigused puusuvad…

 19. Milli ütleb:

  Mulle paigaldati kaugloetav arvesti umbes pool aastat tagasi. siis olin rõõmus, mul polnud õrna aimugi selle mõjust. Mida ma siis nüüd peaksin tegema?

 20. Andrus ütleb:

  On siis lahendit või nõu sellele väidetavale faktile, et arvesti taatlus aeg on läbi? Kuna mul elektrit tegelikult vaja järgmised kaks aastat ei olegi, siis minupoolest võib kodanik pralla kohe tangidega tulla.

 21. Eikeegi ütleb:

  Mul tahetakse ka vahetada arvesti kaugloetavaga. Tsiteerisin neile Taavo Randna sõnu ja kui öeldi, et taatlemistähtaeg läbi, siis ka seda, et mõnel juhul on vahetatud siiski samaväärsega. Ericsson vastas:
  “Vastates Teie kirjale teavitame, et meie teostame arvestivahetust ainult kaugloetava arvesti vastu ja see vahetus on kliendile praegu tasuta, kui soovite muud vahetust siis tuleb pöörduda ELV poole ja see saab olema juba kliendi tellimusel teostatav töö, seega tasuline.”
  Helistasin Elektrilevisse, seal öeldi, et arvestivahetus samaväärsega maksab 20 eurot ja 70 senti, kuid ei ole teada, kas neil on piisavalt vanu arvesteid ja et nad võtavad minuga ühendust 5 päeva jooksul.
  Täna helistati ja öeldi, et ei ole võimalik jätta kaugarvestit paigaldamata, sest vastasel juhul ei saa terves piirkonnas ühtegi kaugarvestit tööle panna, kuna nad toimivad võrguna. Loetlesin korduvalt argumente nutiarvesti vastu, sealhulgas rõhutasin privaatsuse probleemi, küsisin, kas helistaja ise on tutvunud selle küsimusega igakülgselt, kuid korrutati ainult, et kaugloetav arvesti ei ole ohtlik, et on küll natuke kahjulik nagu iga teine elektriseade, aga neil on õigus see seade paigaldada ja minul ei ole õigust loobuda. Kui ütlesin, et pole eetiline kord lubada edasilükkamist ja siis jälle sunniviisiliselt oma aparaati inimeste kodudesse paigaldada, siis öeldi, et ei ole jah võibolla eetiline, aga neil on õigus nõnda toimida ja et ainuke alternatiiv on elada elektrita.
  Mina rohkem ei jaksa vaielda, jõudu teistele 🙂

 22. Eikeegi ütleb:

  Inglise keele oskajatele soovitaks vaadata, mida räägitakse nutiarvestitest youtube’is: https://www.youtube.com/results?search_query=smart+meters
  Seal näib olevat palju teemasid sellega seoses, mida meie meedias pole üldse puudutatud.

 23. Eikeegi ütleb:

  Praegu saab vaadata nutiarvesti-teemalist dokumentaalfilmi TAKE BACK YOUR POWER: 2014 EDITION (neljas keeles subtiitrivariandid):

  https://takebackyourpower.vhx.tv/press/watch/74ddd141

 24. Ain ütleb:

  Taktika toimib nüüd hoopis teistmoodi – mingit kirja ei saadeta. “Õnnetuseks” aga asub minu voolumõõtja korteris sees ja elektrik ei saanud kuidagi minu korterisse sisse. Mingil X-hommikul helistati mulle ja öeldi, et elektrik on ukse taga ja tahab elektriarvestit vahetada. Ütlesin, et mulle pole keegi teatanud elektriarvesti vahetusest, mind pole kodus ja lapsed kedagi korterisse sisse ei lase.. Seejärel lihtsalt valetati näkku, et saatsime teile teavitava (paber)kirja. No ei ole mina (ega minu naabrid) ühtegi kirja saanud (kui mitte pidada “kirjaks” välisuksel olevat lakoonilist silti “teie majas toimub elektrikatkestus sellel ja sellel kuupäeval”). Siis valetati viimases hädas, et saatsime teie e-mailile elektronkirja. Ei leidnud ma ka seda kirja oma e-postkastist. Küsisin siis ametnikult, et näidake mulle, palun, oma tööarvutist mulle väidetavalt saadetud e-maili – mis kuupäeval see on saadetud, mis oli selle sisu jms. Selle peale saadeti mind viisakalt pikalt ning kohe seejärel ähvardati minu elamisest vool välja lülitada, justkui oleksin mingi tõsine kurjategija – mind ei ole kodus ja ei lase lastel võõrast onu sisse lasta.
  Nii et mingeid kirju ei saadetagi, vaid üritatakse see asi kuidagi vaikselt ära lahendada. Kui see ei õnnestu, saavad sulle osaks konkreetsed ja ülbed ähvardused mis aga tekitavad veel rohkem veendumust, et asi pole päris puhas ja vastuseis sellele on ilmselt päris suur, lihtsalt avalikkuseni pole see jõudnud.

 25. Peeter ütleb:

  Tere!
  Kirjutate, et:
  “Peale 11 kuud vastu punnimist, andis Elektrilevi eile (07.01.13) alla ja teatas, et kaugloetavaid arvesteid ei paigaldata enam sunniviisiliselt ja vägisi. Inimeste vabat tahet austatakse nüüd 3 aastat ehk kuni aastani 2017.”
  Mis dokument selle kohta on? Kust seda näha saab?
  Kas on ettevalmistamisel kiri ametkondadele või riigikogule, et seadus ära muudetaks? Kes sellega tegeleb?
  Kas on pöördutud õiguskantsleri poole?
  Ma saatsin ka Ericssonile kirja, kus teatasin, et ei soovi kaugloetavat arvestit. Kuid ikka “piiravad” mu elamist.
  See, et neil pole tavalist arvestit vahetada (kui taatlemistähtaeg saabub), on puhas jama jutt. Kuhu nad siis vanad arvestid panevad?
  Jõudu kõigile!
  Ilmselt pöördun õiguskantsleri poole.
  Või peaks lausa kohtusse asja andma?

 26. Peeter ütleb:

  Lisaks:
  Vabariigi valitsuse määrus 26.06.2003 nr 184 Võrgueeskiri, selles on kirjas paragr.nr 39, et Alates 1. jaanuarist 2017. a peab mõõtesüsteem võimaldama aktiivenergiat mõõta kauglugemisseadmega.
  Ei ole öeldud, et peab iga tund lugema.
  Seega võib lugeda ka 1 kord kuus. Kui seade seda ei võimalda ja klient ka nõus ei ole, siis tuleb jätkata vana seadmega, kus klient ise teatab näidu.
  Iga tund elektritarbimise mõõtmine on inimese eraellu sekkumine.
  Eesti Vabariigi põhiseadus: § 26. Igaühel on õigus perekonna- ja eraelu puutumatusele.
  Seega Võrgueeskiri on vastuolus põhiseadusega.

 27. Villu ütleb:

  Mulle tuli teade elektriarvesti välja vahetamisest.
  Kuidas seadusele toetudes keelduda kaugarvesti paigaldamisest?
  Palun vastust e-posti aadressile.

  Tänan info eest

 28. lähilugeja ütleb:

  Millised on võimalused kaugloetavast keelduda nüüd, 2016, kui see 2017 on juba ligi?

 29. K. ütleb:

  Mul on sama küsimus, mis lähilugejal. Millised on võimalused keelduda praegu, 2016. aasta lõpus?

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel