Inglismaa loobus ja Elektrilevi räpased võtted kaugloetavate arvestite paigaldamisel Eestis!

Väidetavalt saab Eesti suure trahvi, kui aastaks 2017. pole suudetud välja vahetada kõik praegused elektriarvestid uute kaugloetavate voolumõõtjate vastu. Kas eesti rahvale valetatakse jälle näkku või milles on asi, sest Inglismaa ei paista üldse kiirustavat – pigem vastupidi. 10 päeva tagasi 10. mail tuli uudis, et Inglismaa lükkab oma kaugloetavate elektriarvestite projekti lõpptähtaja veel ühe aasta võrra edasi – aastani 2020. Jah, inglased ise lükkasid omaalgatuslikult selle tähtaja edasi ja Euroopa Komisjoni hiigeltrahvist pole kusagil juttu. Miks ei ole? Sellepärast, et mingisugust trahvi polegi olemas. See on ja oli lihtsalt üks muinasjutt, mille abil sunnitakse inimesi „koostööd“ tegema.

Ka teised riigid ei paista enam kiirustavat, pigem on nad tempo maha võtnud. Ainult eestlastel on tuli nii takus, et võimeldakse ette ja taha ning juba kasutatakse ka räpaseid võtteid, et inimestele ikkagi uus arvesti pähe määrida. Nendest võtetest räägime täpsemalt allpool.

Miks Inglismaa kaugloetavate arvestitega ei kiirusta?

Huvitaval kombel nõudsid tähtaegade edasilükkamist energiafirmad ise, sest nende sõnul pole kaugloetavate elektriarvestite tehnoloogia ja infrastruktuur veel sellisel tasemel, et need nüüd kohe massiliselt kasutusele võtta. „Tegemist on keerulise, aega ja rahulikku testmist nõudva asjaga,“ selgitas ühe elektrifirma esindaja.

Inglismaal on 50 miljonit elektriarvestit ja kaugloetavatele vooluarvestitele üleminek maksab 11,7 miljardit naela ehk 13,8 miljardit eurot (jah, miljardit). Eestis plaanitakse välja vahetada 630 000 arvestit ja investeeringu maksumuseks on arvutatud ligikaudu 94 miljonit eurot. Võibolla pole sõna „investeering“ päris õige, sest kui see kaugloetav elektriarvesti üsna varsti ikka ära kärssab või hullemal juhul põlema läheb, on tegemist rohkem ikka kuluga.

Inglismaa lükkas projekti edasi terviseriskide tõttu?

Kuigi Inglismaa lehed põjendavad projekti edasilükkamist energiafirmade endi sooviga, peitub tegelik põhjus selles, et 23. aprillil kohtusid Stop Smart Meter UK aktivistid Suurbritannia parelamendisaadikutega komisjoni istungil.

Oma ettekandes kõneles Dr. Liz Evans kaugloetavate arvestite tervisemõjudest, viidates sadadele tõsistele elektromagnetkiirgustega seotud uuringutele ja avastustele, sh vähkkasvajad, viljatus, dementsus, geenimutatsioonid, immuunsüsteemi nõrgenemine ja loote kahjustamine.

IT-süsteemide insener Mike Mitcham avaldas värske informatsiooni kaugloetavate arvestite tark- ja riistvara turvaaukudest, mida saavad ära kasutada häkkerid, kurjategijad ja muidu pahatahtlikud inimesed. Samuti ka sellest, kuidas need arvestid inimeste privaatsust ja eraelu puutumatust rikuvad, sest uuemad arvestid on võimelised kindlaks tegema, milliseid elektriseadmeid inimene oma kodus kasutab. Tegemist ei ole ulmega, sest Ameerikas on sadu idufirmasid, kes tegelevad hommikust õhtuni kaugloetavatele elektriarvestitele äppide ja nendele erinevate kasutusvõimaluste leiutamisega.

Elektrilevi räpased võtted Eestis kaugloetavate arvestite pähemäärimisel

Kuigi ametlikult tuleb inimesi teavitada elektriarvesti vahetusest mõistliku aja jooksul ette ja elektritarbijal on õigus sellest keelduda, ei taheta seda eriti teha, nagu selgub meile tulnud e-kirjadest:

Täna käis meil arvesti vahetaja. Kui ma teda märkasin elektrikapi kallal, oli ta jõudnud juba meie trepikojas kõik peale meie korteri ära vahetada (elan viimasel, 5. korrusel). Ma ütlesin, et ei soovi vahetust ja küsisin, miks ei ole teatatud. Töömees vastas, et kas tõesti? Meili teel on teatatud. Veel proovis ta mind hirmutada, et see mõõtja on ju nende oma ja nad peavad vahetama. Aga ma jäin endale kindlaks. Poole tunni pärast jõudis teavitusmeil ka mu abikaasa meilbox-i kohale. Niimoodi käibki “etteteatamine”

teine kiri:

Meile (4 korteriga eramaja) helistati ja öeldi, et tullakse arvestit vahetama. Helistasin siis nr. 6787000 ja teavitasin, et ei soovi. (samuti saatsin meili Oü-le Jaotusvõrk) Sealt sama jutt, et helistage siis kui teile teavitatakse. Vastasin, et teavitan nüüd kohe. Veidi aja pärast helistati mu naabrile ja suruti ikka peale arvestit. Naaber keeldus paigaldamisest. Nädala pärast ilmus mees Ericssonist kohale ja ütles, et tema ei tea midagi, et me ei soovi paigaldada. Meil olid kleebised voolumõõtjatel ja õnneks oli naaber kodus, kes veel kord tegi selgeks, et me ei soovi. Mees lahkus, kuid veidi aja pärast ilmus fotoaparaadiga ja tegi pilti meie elektrikapist, kus olid kleebised peal. Nüüd ootame murega, et keegi ei tuleks siis kui kedagi kodus pole ning salaja ikka voolumõõtjad ära vahetab. Igatahes oma tulusast ärist nad nii kergelt ei loobu ja nendega võitlemine osutub küllaltki raskeks, eriti nendel, kes vastu ei oska hakata.

värske kommentaar meie kodulehel:

Tere armsad,
minule helistati ja paluti uks lahti teha ja kodus olla kui tullakse vahetama arvestit. Elan eramajas. Ma keeldusin ja palusin endale saata valitsuse määrus, mis KOHUSTAB vahetama arvestit. Siiani pole ma kirja saanud. Soovitan vastu hakata ja mitte vahetada.

Loe samal teemal:

7 kommentaari postitusele “Inglismaa loobus ja Elektrilevi räpased võtted kaugloetavate arvestite paigaldamisel Eestis!”

 1. Piper Ritta ütleb:

  Tere armsad,
  minule helistati ja paluti uks lahti teha ja kodus olla kui tullakse vahetama arvestit. Elan eramajas. Ma keeldusin ja palusin endale saata valitsuse määrus mis KOHUSTAB vahetama arvestit. Siiani pole ma kirja saanud.
  Soovitan vastu hakata ja mitte vahetada.

 2. Rein ütleb:

  Ma just lugesin mingi aeg tagasi seda siit sest trepikotta pandi üles kuulutus-hoiatus varsti algava vahetuse kohta. Helistasin siis soovitatud ee telefonil ja teatasin äraütlemisest mis võeti rahulikult vastu ja rahustavalt mainit (tundus et muigega), et mu soov pandi kirja. Naljakas, et 10 minutit peale kõnet oli uksekell ja ukse taga tehnik kes tuli arvestit vahetama. Mingist kiirgusest ja mobiilsest sidest ta ei teadnud midagi. Ütles, et saatja asub 9-kordse keldris ja ei asu mitte arvesti sees. Arvestist läheb info mööda juhtmeid keldris asuvasse misiganesseeoli ja sealt läheb edasi EE-sse. Eramajades peab aga see neetud saatja olema koos arvestiga.
  Eestlaste pretsedenditu lömitamissiha lääne ees on aga üleilmselt tuntud. See ei kao enne kui sureb viimane eestlane.

 3. Heino ütleb:

  Olen kaugloetava arvesti aastatepikkune omanik. Rahulolev. Väga mugav, elektriarve tuleb nii nagu telefoniarve. Ei mingit näidu teatamist. Elektrit saan börsilt tunnipõhise paketiga osta, täna saan vaadata oma eilset tarbimist tunniajalise täpsusega. Väga hea. Arvesti asub õues ca 30m majast posti küljes. Arvesti ühendub võrku GSM modemi abil. Palun seletage mulle, kuidas see arvesti on võimeline mind kuidagi kahjustama? Samuti huvitab mind, mismoodi saab arvesti aru, kas köögis töötab parajasti 1kw veekeedukann või 1kw soojaveeboiler?

 4. Euroskeptik ütleb:

  Juhul, kui selgub, et potentsiaalne trahv eksisteerib, võiks küsimuse ka nii püstitada – miks Eesti saab trahvi ja Inglismaa mitte. Järelikult a) neid arvesteid ei toodeta Inglismaal b) ei ole kõik võrdsed c) Inglismaa kahtleb Euroopa Liidu vajalikkuses ja on liiga suur kala, keda püüda. Et selline arvesti on raadiosaatja, siis peaks olema tervisekaitse ameti rida analüüsida, kui kaugel inimesest sellise võimsusega raadiosaatjad võivad olla ja kas need peaks paiknema näiteks kortermaja sees või eemal asuvas kapis. Lihtsalt meenub üks vana lugu, kus eurohääletuse eel, kui eestlased olid potentsiaalse negatiivse seisukohaga, teatas Euroopa Liit, et kui te euroliitu ei tule, suuname kõik transiidi läbi Soome. Eks asjatundjad tea, kuidas asi tänaseks kujunenud on.

 5. ABC ütleb:

  Surve paigalduseks on täiesti olemas. Nüüd oli siis kolmas kord, kui Ericsson või Elektrilevi või veel keegi ( 6787040 ) helistab ja küsib, et miks te ikkagi ei taha kaugloetavat. Neid ei mõjuta see, et ma just eelmisel päeval olen oma loobumisest teatanud nii telefoni teel kui ka kirjalikult. Mõni nõrganärvilisem vanainimene oleks juba ammu käed üles tõstnud ja neile sinisel alustassil selle toa võtmed ulatanud, kus raha on.
  Nali naljaks, aga ilmselt on töötajad saanud käsu ikkagi veel seitse korda üle küsida ja nõrganärvilisi survestada.

 6. ABC ütleb:

  Heimole ütlen, et eks me kõik teeme oma otsuseid vastavalt sellele, kuidas me mõtleme. Ja pärast järelikult ka elame nii, kuidas mõtleme.
  Mina teen oma otsused vastavalt sellele infole, mis minu käsutuses on. Tänapäeval on praktiliselt kõigil võimalik ammutada netist väga erinevat infot ja on igaühe enda asi, millise infovaliku põhjal otsus tehakse. Elu siiski õpetab meid, et kui miski töötab aastakümneid laitmatult , siis ära kohe kipu seda esimese käsu peale muutma ja proovi natuke ka oma peaga mõelda. Asjaolu, et su energiatarnijale miski kasulik on, ei pruugi veel sulle pikemas perspektiivis tingimata kasulik olla.
  Tulemus sõltub tihtilugu sellest, kuidas meile infot interpreteertakse. Loomulikult müüakse ideed just sel viisil, mis tagaks võimalikult palju ostjaid. No näiteks siin on sulle präänik- sa ei pea enam näite teatama, vot kui mugav! Aga see, et selle mugavuse hind võib olla su tervise häving, mingi suurem jama arvete pärast, kus sa pärast tõestad, et pole kaamel või väike põleng, sellest ei räägi sulle keegi.
  Nii et tore, kui oled rahul, aga mitte keegi ei pea sulle tõestama, et sina tegid hea otsuse. Kui oled rahul-järelikult tegidki.

 7. Mari ütleb:

  Sain juhtumisi teada, et meie piirkonnas Tallinnas on kavas elektriarvestid välja vahetada ja teatasin Ericssonile, et meie ei soovi. Telefonikõne numbrile 6786000 oli väga ebameeldiv, mh vastati, et aastaks 2017 on kaugloetav elektriarvesti kõigile kohustuslik ning ähvardati, et kes nüüd ei lase vahetada, see peab selle arvesti vahetuse pärast ise kinni maksma. See tundub mulle arusaamatu ja ülekohtune. Kas see väide on Eesti seadustega kooskõlas? Kas üks firma võib sellist nõuet esitada? Mida saab inimene enda kaitseks ette võtta?

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel