Kaugloetava elektriarvestiga kogutud andmeid hakkab Eestis analüüsima Politsei ja Maksuamet?

6. aprillil 2014 avaldas Delfi uudise, et Maksuamet soetab mobiiltelefonide, tahvelarvutite ja GPS- seadmete kopeerimisseadmed. Lisaks on hanke nõudes kirjas, et komplektis peab sisalduma SIM-kaardi kloonimise tööriist koos SIM-kaartidega, et kopeerida seadmeid ilma mobiilivõrku ühendumata. Lisaks on vajalik erinevatest suhtlusprogrammidest andmete kopeerimise võimalus (Skype, Facebook, Gmail, Viber, WhatsApp jne). Seda kõike selleks, et kaitsta meie demokraatiat ja neid väärtusi, mida jagame Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikidega.

Paar nädalat hiljem ilmus USA peavoolumeedias Fox News lugu sellest, kuidas kaugloetava elektriarvestiga on siiski võimalik koguda informatsiooni inimeste tarbimisharjumuste kohta. Näiteks elektri tarbimisvõimsus (W) koos kuupäeva-kellajalise informatsiooniga võimaldab lihtsalt tuletada, milline on inimese elustiil – kas ta vaatab telekat, kasutab arvutit, loeb raamatut või tegeleb küpsetamisega; millistel nädalapäevadel ja/või kellaaegadel on inimene kodust ära ning mis kell ta magama läheb; kas kodu valvab alarmsüsteem; on olemas kallis plasma-telekas; meditsiiniline seade jne-jne.

Kuna selline nuhkimine on nüüd võimalik ka Eestis, pöördus KaitseOmaTervist.ee selguse saamiseks Andmekaitse Inspektsiooni poole. Küsisime neilt, kuidas on reguleeritud või plaanitakse reguleerida sellise sensitiivse informatsiooni kogumist, haldamist ja edastamist kolmandale osapoolele nt võrguettevõtja Elektrilevi poolt. Samuti soovisime teada, kuidas on tagatud see, et inimese elektritarbimise informatsioon ei satuks näiteks Politsei, Maksuameti või turundajate-reklaamijate kätte?

Andmekaitse Inspektsioon vastas, et kaugloetavate elektriarvestite andmevahetust reguleerib elektrituruseadus ning selle alusel vastu võetud võrgueeskiri. Nimetatud seaduse üle teostab järelevalvet Konkurentsiamet, kellel on võimalik anda selgitusi elektrituruseaduses toodud sätete kohta. Andmekaitse Inspektsioon lisas juurde, et kuigi eraisikute andmeid ei tohi töödelda nende nõusolekuta, on siiski Politsei- ja Piirivalveametil ning Maksu- ja Tolliametil lubatud oma ülesannete täitmiseks saada andmeid võrguettevõtjalt iga huvi pakkuva inimese tarbimisharjumuste ja elustiili kohta.

Kokkuvõtteks: Järgmine kord, kui George Orwelli raamatut „1984“ loed, siis lülita sisse ka teler, et luurajad arvaksid, et vaatad mingisugust mõttetut vägivaldset märulifilmi.

Muide, seda Orwelli raamatut on võimalik eesti keeles ja täiesti tasuta kuulata Nõmme Raadio meediapangas: http://www.nommeraadio.ee/meediapank.php/1984Kas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


5 kommentaari postitusele “Kaugloetava elektriarvestiga kogutud andmeid hakkab Eestis analüüsima Politsei ja Maksuamet?”

 1. August Kilk ütleb:

  On väga vajalik teada, kuidas manipuleeritakse, programmeeritakse ja meediamüraga uimastatakse üldsust sõgedasse orjusse! Loodan, et 2032. aastaks jumalik teadvusvalgus juhatab meid armastuse arengurajale…
  Valgus on informatsioon ja informatsioon on Valgus!
  Õnnistust armastuse harmoonia tee rajajatele.
  August

 2. Rein Lättekivi ütleb:

  Mina isklikult olen täielikult sellise nuhkimise vastu.Miss tekitab sellist haiglast uudisimu. Seda infot võivad tulevikus vargad kasutama hakata. Ma ei usalda sellist riiki kes mind ei usalda.

 3. Alain ütleb:

  Iseenesest on hea, rahalises mõttes, kui elektri arvestust oleks võimalik mõõta tunni põhiselt. Kuid kui sellega kaasnevad teatud ohud või riived; pean praegusel juhul silmas inimese privaatsust reaalajas olemisele, siis peab inimesele jääma valikute võimalu – kas kaugloetav või nn tavapärane elektriarvesti.

  Küsimus. Kui inimene soovib tunnipõhist elektriarvestust, kuid ei soovi seda kaugloetaval teel, kas on mõeldav liita praegustele arvestitele juurde seade, mis salvestab tunnipõhiselt kuu lõikes tarbitud energia? Hiljem esitab inimene tavapärasel viisil andmed võrguettevõttele.

 4. Manivald Tamm ütleb:

  Piisab mobiiltelefonist,milles on akus sees,kui ollakse juba jälitatav ja võrgustikus,kus jälgitakse igat samma vajadusel. Praktikaks on saanud,et tähtsate omavaheliste juttude juures eemaldatakse aku moblast,et vältida jälgimist.Ka on olemas lisaks HIRMUDE psühholoogia,mida järjekindlalt luuakse. Kas mingi kirjeldatud tegevus ka toimib,ei olegi tähtis.Vajalik on TULEMUS,MILLEST TOITUVAD NEED HUVITATUD JÕUD—-SINU HIRMUDEENERGIAST.Et asi oleks igati suurem ja globaalsem,kasutatakse kõiki kohalike meediakanaleid. Tean enda kogemusest,kus ma pea aasta loobusin nii raadio kui teleri vaatamisest ja mu elu muutus rahulikumaks.Nii saab seda sisemist rahu otsida endast,millest ka siin tuleks alustada.See tagab kaitse ja annab vähem välja seda,mida oodatakse. Minu sõnum–alustagem endast ja kustutame mõttes need kaugloetavad aparaadid.Nagu kogu elu,mis on puhas illusioon ,nii saab ka selle hirmutise lihtsalt luua tavalisele koolitahvlile ja ettekujutavalt sealt puhta ja niiske käsnaga eemaldada.Nii lihtne see ongi.Head proovimist ja alustamist ENDAST!!! 🙂

 5. Assar ütleb:

  Naela otsas istuv koer vingub ja ei vaheta istekohta seni, kuni see nael piisavalt sügaval pole! Energiate hinnad pole Eestis veel piisavalt körged, et inimesed alternatiive otsima ja paigaldama hakkaks. Eks sellega olegi monopolistid arvestanud. Infot paljude erinevate vöimalike alternatiivide kohta on internetis küllaga. Põnevaid ettevötmisi! 🙂

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel