Kuidas kaugloetav elektriarvesti Su kodutehnika ära tunneb?

Eelmise nädala artikkel “Kaugloetava arvestiga sunnitakse Sind välja vahetama kõik töökorras elektriseadmed, s.h. väike ja suur kodutehnika” sai palju vastukaja ja tagasisidet. Enamasti sooviti saada teada, kuidas on see küll võimalik, et kaugloetav arvesti oskab elektritarbijaid eristada, mõni arvas ka, et teeme aprillinalja või et teema ise on koguni nii ülemõistuse ulmeline, et ei saa mitte kuidagimoodi tõsi olla: umbes nagu mees loomaaias vaatab kaelkirjakut ja ei suuda leppida, et selline loom olemas on.

Nüüd kõigest lähemalt

Kaugloetavad arvestid ei ole vaid pelgalt Eesti teema, vaid neid paigaldatakse praegu igal pool maailmas samaaegselt. Ulatusliku, et mitte öelda lausa globaalse liikumise taga on kaks seksika nimega organisatsiooni Global Smart Grid Federation (Globaalne Nutielektrivõrgu Föderatsioon) ja International Smart Grid Action Network (Rahvusvaheline Nutielektrivõrgu Liikumise Võrgustik). Jah, mõte osta Eestisse 630 000 uut kaugloetavat arvestit maksumaksja rahaga summas 94 miljonit eurot ei pärine mitte Sandor Liivelt, Taavi Veskimäelt ega ka Andrus Ansipilt, vaid tuli nn kõrgemalt poolt. Tegemist on ÜRO’ga sidemetes olevate miljardäridega, kes on ka Agenda 21 autorid, millega samuti on Eesti vabatahtlikult ja sõnakuulekalt liitunud. Agenda 21 raames müüs Eesti oma saastekvoote. Saastekvoote müüakse aga läbi ühe maaklerfirma, mille omanikud on jällegi need samad ärimehed, kes on ka nutika elektrivõrgu ja Agenda 21 taga. Üks selle firma juhtidest on muideks Al Gore, kes mõni aasta tagasi tundis suurt muret kliima globaalse soojenemise pärast ja tegi filmi “An Inconvenient Truth” (Ebamugav tõde), mis pälvis loomulikult ka Oscari, vaatamata sellele, et klimatoloogid rääkisid pidevalt meedias, et filmis esitatud väited pole tõesed, sest Maa kliima tegelikult ei soojene, vaid hoopis jaheneb.

PILT ÜTLEB ROHKEM KUI TUHAT SÕNA

Alljärgnevalt pildilt on näha kaugloetavate arvestite paigaldamise tööplaan tuhandetes ühikutes. Punane tulp näitab oodatavat lõpptulemust, kollane juba planeeritud paigaldamisi ja sinine juba paigaldatud ühikuid.
Itaalia ja Rootsi on juba kaugloetavate arvestitega kaetud. Mujal meie kontinendil olevates riikides on paigaldamine aga alles algusfaasis.

Olukord Euroopas

Olukord Euroopas

Eesmärk on luua globaalne nutikas elektrivõrk, mille abil on Agenda 21 inimestel võimalik läbi suruda süsinikukrediidi elluviimine. Tegemist on ühe uuelaadse maksuga, mida plaanitakse mõne aasta pärast läbi ÜRO kõigile kohustuslikuks teha. Sellest räägime lähemalt mõnes järgnevas artiklis. Et mitte ilma jääda, liitu meie uudiskirjaga.

KAUGLOETAV ARVESTI TÕSTAB HINDA

Kuigi kaugloetavad arvestid peaksid energiahinda vähendama, on reaalsus hoopis vastupidine: enamus tarbijate elektrikulu kasvas peale nutika arvesti paigaldamist hüppeliselt. Arved enne ja pärast, periood jaanuar 2009 kuni aprill 2012.

Elektrihinna tõus peale nuti- ehk kaugloetava arvesti paigaldamist

Elektrihinna tõus peale nuti- ehk kaugloetava arvesti paigaldamist

Kuigi ametlikult öeldakse, et kaugloetavast arvestist ei saa keelduda, on see tegelikult vale. Muude riikide kogemus näitab, et inimesed said kaugloetava arvesti paigaldamise ära hoida energiafirmale oma keeldusmissoovist teatades. Populaarsed on ka sildid, keelumärgid ja kleepekad. Vaata näiteid siit. Ja kui soovid, siis eestikeelseid kleepekaid saad siit.

Artikkel jätkub järgmisel lehel, kliki siia.Kas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


Sildid:

12 kommentaari postitusele “Kuidas kaugloetav elektriarvesti Su kodutehnika ära tunneb?”

 1. […] 04.09.2012: Kuidas kaugloetav elektriarvesti Su kodutehnika ära tunneb? […]

 2. Rein S ütleb:

  Kleepsuga selle maffia püha ürituse torpedeerimine muudetakse mingite määrustega keeldujale väga kalliks ettevõtmiseks. Ta saab trahvi selle eest mis materialiseerub mingi vastuvõetud aktina mis kohustab neid kes loobuvad uuest süsteemist, maksma rohkem kuidagi. Enamus loobub vist ja allub selle seltskonna survele.

 3. Coo29 ütleb:

  Olukord ei pruugi olla nii nutune. Vaja on ainult, et kriitiline mass hakkab vastu ja teema pannakse suure kella külge.

 4. CO2 ütleb:

  Siin figureeriv Al Gore pole ainult rohelisele ideoloogiale neile vajaliku suuna andja, vaid ka valitseva siioniorganisatsiooni Habbad liige, nende kätes on ka USA föderaalreserv (rabi Hodose andmetel).

 5. mel ütleb:

  pealkiri on , et “Kuidas kaugloetav elektriarvesti Su kodutehnika ära tunneb?”, kuid sellest sa siin küll midagi ei kirjuta, kuid pakud 3euro eest kleepekaid, miks küll?

 6. Klaabu ütleb:

  On ju kirjas, et lugu *JÄTKUB*

 7. valdek ütleb:

  Kuulge sõbrad. Ma väga hindan teie pingutusi minu privaatsuse säilitamise nimel, kuid mu kannatus hakkab katkema. Küsisin esimese artikli peale kuskohast saab infot meetodi kohta, mida kaugloetav arvesti kasutab sisselülitatava seadme tuvastamiseks. Selle artikli pealkirjas justkui lubate vastust, kuid faktide asemel ajate midagi äärmiselt segast globaalsest tarkvõrgust ja kasutate lihtsaid hirmutamistakikaid. Taoline koolilapselik käitumine seab teie kredibiilsuse suure küsimärgi alla. Öelge siis vähemalt, kuskohast ühe taolise, soovitavalt kõige hirmsama, mõõdiku osta saab? Võtame kruvikeeraja kolvi ja arvuti appi ja vaatame, mis seal sees siis nii kavalat on?

 8. To mel ütleb:

  Lugesid ikka artikli lõpun? Lõpus on ju kirjas: JÄTKUB MÕNE PÄEVA PÄRAST…

 9. M. Välja ütleb:

  Nutiarvesti valetamise saab tuvastada, ostes korraliku logiva võimsusmõõturi. Minu mäletamist mööda maksis üks arvutiliidese ja oma isikliku mäluga elektrikapis asuv 3-faasiline mõõdik-logger Elfas või Oomipoes 91 EUR koos KM või oli siiski midagi 150-160 EUR kandis… Igatahes ei ole võimalik tarbijat mõõdikutega massiliselt petta – see tuleb kindlasti välja. Minul on selline mõõdik olemas, paljud kindlasti ostavad selle, pole loogiline, et pettuse puhul suurt jama ei tuleks.
  Ma arvan et pilt “Smart meter billing increases” artiklis on võltsing. Talve/suvekuude vahe on kuidagi kaootiline ning ma ei tunne ühtegi inimest kellel elektriarvetest nii suva oleks et 50% kallima arve tuimalt kinni maksaks. Äkki oli totaalne hinnatõus tingituna paketivahetusest? Sündisid kolmikud eelnevalt lasteta perre? (soe vesi, valgustus jms)
  Meile on ajakirjanduse kaudu lubatud, et paigaldatava arvesti sees on kasutaja poolt täiesti avalikult vaadatav veebiserver, kust ta saab näha nii statistikat kui ka hetketarbimist. Seega paistab et uus arvesti võimaldab juba oma harjumuste jälgimisega elektrit päris palju kokku hoida.
  Jälgimise teemat ei oska ennustada, aga ma usun kindlasti et nädal või paar pärast seadmete massilisemat (rohkem kui paar testimiseks) paigaldamist on seadmete kodeering lahti murtud ning täpselt teada missuguseid andmeid ja millal edastatakse. Andmevahetusse ei pruugi saada sekkuda turvameetmete (andmete autentsus) ja juriidilise külje tõttu, kuid see MIDA saadetakse saab selgeks küll. Siin on muidugi üks halb lugu – pealtkuulamisel saab tuvastada, millal elektrit ei kasutata ning selle alusel saab teha järeldusi millal kedagi kodus pole ja varguseks on õige aeg. Piisavalt juriidiliselt kindel leping nutimõõturi omanikuga vähendab seda riski andmete töötleja ja koguja poolt (nt korrumpeerunud ametnik vms).
  Ma ei muretseks üldse kaugloetava elektriarvesti hüpoteetilise võime, seadmeid ära tunda, üle – seda infot on raske kasutada, mõned kasutavad päikese- ja tuuleenergiat, mitmed seadmed lülituvad korraga sisse… raske on näha mida selle infoga teha oleks. Kui selgub nende mõõdikute kahjulikus mingis aspektis, siis pole muret vaja tunda selle üle – need mõõdikud murtakse lahti nii et neid ei saa rohkem kasutada või lihtsalt ühel päeval põlevad nad kõik maha või jäävad tummaks. Seadmete tootja, paigaldaja, tellija ja kasutaja teavad seda ning peavad sellega arvestama.
  Mina muretsen hoopis minu nutitelefonis, arvutis ja märkmikus asuvate tagauste, GPS-i asukohateadete ja muu sellise üle. Muretsen globaalses internetis asuva teabe manipuleerituse üle. Muretsen info vaba ja moonutamata liikumise üle. Muretsen vabalt ligipääsetava adekvaatse teabe, statistika, uuringute, teadussaavutuste jms vähesuse üle. Muretsen selle üle, et äkki ma pole piisavalt intelligentne, et aru saada et ma pole intelligentsiga just üleliia õnnistatud…

 10. Ats ütleb:

  Kas ei anna asja välja mängida kiirguse peale. Iga asi, mis raadiolaineid välja saadab kiirgab ka meid ja ei saa väita, et kõrgsageduslik raadiokiirgus elusorganismidele täiesti kahjutu oleks. Vähemalt ei tohiks kedagi sundida meelevaldselt enda lähedusse kiirgavat seadet võtma. Olgu selleks, siis mobiiltelefon, wifi ruuter vms. See oleks sama totter, kui riik sunniks, mind mobiiltelefoni koguaeg taskus kandma juhuks, kui näiteks maksuamet tahab mind kätte saada. Peale seadme paigaldamasit võib ju perearsti juurde minne kaebama, et on hakanud vaevama kroonilised peavalud ning EE-l pole kuidagi võimalik vastupidist väita. Ainuke tõestatav ja mõõdetav asi on see, et karp kiirgab ja ma usun, et mitte vähe. Paar lahendust võiks asjale veel olla. Näiteks aktiveerub raadioside korra kuus kindlal kellavahemikul ning selle aja sees (näiteks tund aega) peab EE oma näidud võetud saama. Kui mina pean kindlaks ajaks arve ära maksma, ootaks nendelt sama. Pole ju mingit mõtet, et see karp 24/7 kiirgab. Kolmas võimalus oleks see, et EE paneks arvesti krundi piirile, mis oleks majast piisavalt kaugel. See eeldaks neile kindlasti lisaväljaminekuid, kuna paljudes kohtades ei ole arvestid aia taga kõnnitee ääres.

 11. […] KONTAKT « Kuidas kaugloetav elektriarvesti Su kodutehnika ära tunneb? […]

 12. Aivar ütleb:

  Siin käib jutt ainult nutiarvestist. Oletame ei mul on ainult üks elektritarbia ehk valgusallikas – pirn laes. Seina peal on lüliti ka. Kui lased nutiarvesti paigaldada, siis tuleb ka laelamp teine panna. Vana laelambiga saab infot koguda ainult piiratud määral. Ka pirn laes peab olema mikrolaineid kiirgav, et arvesti infot koguda saaks. Alguses läheb lamp põlema sellel ajal nagu ma ise tahan, ehk siis kui seinalülitit lülitan. Arvesti kogub seda infot, millal ma pirni käin lülitamas. Ta kogub minu käitumisharjumusi. Umbes aasta pärast saab kokku panna päris põhjaliku iseloomustuse koos elulooga. Näiteks mõnede arvutite opsüsteemid avavad aknaid ise, arvates, et ma neid soovin, sest ma olin varem neid aknaid avanud. Sama hakkab olema ka nutivooluarvestiga. Muidugi sinna läheb veel aega. Seni kuni tuleb käsk kõikidele voolutarbiatele nutitelefon külge pookida. Kujutage ette, et kui kolmetoalises korteris on laelampe 7 ja siis veel näiteks elektripliit, veeboiler, triikraud, teler. videomakk, DVD mängia, seinalamp. põrandalamp, laualamp, raadio, arvuti, printer, röster, mikrolaineahi, veekeetja. Nendele kõigile tuleb külge panna nutitelefoni moodi asjandus. Ja see on juba tõeline jama. Siis on mul korteris 22 elektromagnetlainete kiirgajat mis peaaegu kogu aeg töötavad ja saadavad infot nutivoolumõõtja arvestisse. TA on tõeliselt tark. Ta oskab isegi selle teate edastada, et kõik elenikud selles korteris on elektromagnetkiirguse tõttu vähki surnud.

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel