Mobiiltelefon, silmavähk ja ajukasvaja

Igal aastal on maailmas vähemalt 500 000 uut silma- ja ajukasvaja juhtumit.

Kuusteist aastat tagasi (1993) pakuti ameeriklasest arstile Dr. George Carlo’le tööd. Mobiiltelefonitootjate liit soovis, et ta selgitaks välja, millised on võimalikud terviseriskid mobiiltelefonide kasutajatele. Paraku aga olid Dr. Carlo seitse aastat kestnud uuringute ja teadustöö tulemused tema tööandjale vastukarva. Ta vallandati.

Teaduslikult oli kõik lahtine, kuid oht tervisele oli ilmne.

Tänapäeval on George Carlo üks usaldusväärsemaid mobiiltelefonide kriitikuid. Ta ütleb, et kuna me ei tea täiel määral terviseriskide ulatust, peaksime olema tunduvalt ettevaatlikumad!

“Olukord on väga sarnane tubakatööstusele. Erinevus on ainult selles, et Ameerikas on meil 208 miljonit mobiiltelefonikasutajat, üle maailma aga umbes 2.8 miljardit.
Nii et kunagi varem pole inimkonna ajaloos olnud sellise levikuga toodet.”

“Kuna käimas on juba mitmeid kohtuprotsesse, peavad mobiilitootjad aru, kuidas peale kaotusi ellu jääda. Ilmselt pöördutakse valitsuse poole mingisuguse kaitse saamiseks. Kuuldavasti on nende peamisteks argumentideks telefonikasutajate üüratu arv ja märkimisväärselt suur pensionifonide hulk, kes oma raha telekommunikatsioonifirmadesse investeerinud on. Ühesõnaga, mobiilifirmad tunnevad, et nad on peaaegu puutumatud.”

Disney ja Sprint on hakanud lastele mobiiltelefone müüma

“See on tõesti inetu lugu. Disney, kes on alati olnud lapsesõbraliku mainega, on partnerlusse astunud mobiilisidefirmaga. Ning selles koostöös Disney mitte ainult ei müü mobiiltelefone, vaid omab ka enda võrku. See tähendab, et ta küsib raha ka kõneminutite eest.”

“Kõige vastikum on see, et nad püüavad oma agressiivsete reklaamidega just lapsi vanuses 8-12 aastat.”

Milles on probleem?

“Epidemioloogilised uuringud on siiani hõlmanud vaid täiskasvanuid, kes on telefoni kasutanud 500-1000 kõneminutit kuus 10-12 aasta vältel. Need uuringutulemused aga näitavad meile 2-3 kordset silma- ning ajuvähki haigestumise tõenäosust.”

“Kui 8-aastasele lapsele mobiiltelefon kätte anda, siis täiskasvanuks saades on ta telefoni kasutanud juba vähemalt 10 aastat. Hetkel pole kellelgi aimu, milline saab nende laste tervise olukord siis olema. Küll aga teame juba praegu, et need lapsed on suures hädaohus.”

Mida näitavad uuringud nende kohta, kes kasutavad mobiiltelefoni rohkem kui 30 minutit päevas või 1000 minutit kuus?

“Kõige värskemad sellelaadsed avaldatud uuringud on tehtud 90ndate lõpul või kahetuhandete alguses. See oli aeg, mil mobiiltelefone veel eriti palju polnud.
Näiteks meie enda uuringud Buffalo’s (New York’i osariigis) . Vaatlesime, kuidas teismelised oma mobiiltelefone kasutavad. Keskmine nooruk Buffalo’s kasutab oma mobiili 2600 minutit kuus. Paljud noored jätava mobiili isegi öösel sisse ning hoiavad seda oma padja all, et öösel sõpradelt või klassikaaslastelt sõnumeid saada. Sellist asja pole kunagi varem olnud, ja seepärast on raske hinnata, kui tõsine see risk tervisele tegelikult on.”

Mida ütleb teadus tavakasutajatele, kes päevas 15-30 minutit kõneaega kasutab?

“Siiani tehtud epidemioloogiliste uuringute põhjal oleme loonud omale indikaatorid. Need näitavad, et kahetuhandete aastate alguses oli igal aastal 30 000-50 000 uut silma- ja ajuvähi juhtumit. Nende konkreetsete kasvajate põhjustajaks peetakse just mobiiltelefone. Aastal 2010. haigestub aju- või silmavähki umbes 500 000 inimest.”

Vaata ka videointervjuud Dr. George Carlo’ga:Kas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


Sildid: , , , ,

Üks vastus postitusele “Mobiiltelefon, silmavähk ja ajukasvaja”

  1. […] 21.03.2009: Mobiiltelefon, silmavähk ja ajukasvaja […]

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel