Mobiiltelefone seostatakse unehäiretega

Teelemari Loonet
Postimees

Uurijad leidsid, et mobiiltelefoni kasutamine vahetult enne magamaminekut võib tekitada unehäireid.

Mobiiltelefonide tootjate rahastatud uuringu põhjal võib telefonist lähtuv kiirgus tekitada unetust, peavalusid ja segadustunnet ning vähendada sügava une kestust, mille jooksul keha end uuendab, teatab BBC.

Uuring viidi läbi Rootsi Karolinska instituudi ja USAs asuva Wayne’i ülikooli koostöös ning selles osalesid 35 meest ja 36 naist vanuses 18-45. Mõnele katsealusele suunati mobiiltelefoni kasutamisel tekkivaga võrdne hulk kiirgust, teised paigutati samadesse tingimustesse, kuid neid ei kiiritatud.

Kiiritatud katsealustel kulus sügava une staadiumisse jõudmiseks rohkem aega ning sügavaima une staadiumis viibisid nad lühemat aega kui teised uuringus osalejad.

Teadlased usuvad, et mobiiltelefonide kiirgus stimuleerib stressi tekkemehhanismi või häirib keha sisemisi rütme kontrolliva melatoniini-nimelise hormooni tootmist.

Umbes pool uuringus osalenutest pidas end kiirguse suhtes tundlikuks, nimetades mobiiltelefoni kasutamisega kaasnevate sümptomitena peavalusid ja kognitiivsete funktsioonide kahjustumist, kuid seda, kas neid katses kiiritati või mitte, ei osanud inimesed õigesti hinnata.

«Tõendusmaterjal, et me peaks neisse asjusse ettevaatlikult suhtuma, muutub üha tugevamaks,» kommenteeris elektromagnetiliste seadmete mõju uuriva firma Powerwatch juht Alasdair Philips. «See uuring tõestab, et kui peate õhtul kõne tegema, on parem kasutada lauatelefoni ning mobiili ei tohiks hoida öökapil.»

Mobiilioperaatorite ühingu juhi Mike Dolani hinnangul lähevad uurimistulemused vastuollu varasemate avastustega. «See on vaid üks tükk väga suurest teaduslikust puslest. See mõju on väga väike, üks uurija võrdsustas selle tassitäie kohvi joomisest saadava mõjuga,» kommenteeris Dolan uuringutulemusi.

Suurbritannia mobiilside ja terviseuuringute programmi raames läbi viidud ja mullu lõppenud kuue aasta pikkune uuring näitas, et mobiiltelefonide lühiajaline kasutamine ei kujuta endast riski ajule, pikaajalise kasutamise kohta leiti aga, et selle seost vähi tekkega ei saa välistada.

Blogi aadress: Unehäired, mobiiltelefon ja elektromagnetkiirgusKas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


Sildid: , , ,

Üks vastus postitusele “Mobiiltelefone seostatakse unehäiretega”

  1. […] 18.03.2009: Mobiiltelefone seostatakse unehäiretega […]

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel