Nimekiri asjadest, mis kaovad võimsa päikesepurske (CME) korral poeriiulitelt esimesena

Juhul kui päikesel toimub suur purse (CME) ehk loide maakera suunas, jääb meile elektrivoolu nautimiseks aega veel 24h tundi. Seejärel aga tabab Maad võimas laetud osakeste voog, mis võib tundlikud elektroonikaseadmed segamini lüüa ning isegi pikaajalisi elektrikatkestusi tekitada. Tõenäoliselt vaikib meedia toimunud purske maha, kuid inimesed saavad sellest ikkagi teada internetist ja oma sõpradelt. Seejärel aga tormavad kõik poodi vajalikke asju ostma. Mida nad aga ostavad? Loe edasi.

Viisakusreeglid siis enam ei kehti. Inimesed trügivad, üksteist tõugatakse, kassade ees kakeldakse, kaardimakse ei tööta jne.

Füüsiliselt tugevamad võtavad nõrgematelt toidukorvid käest, mõned agressiivsemad lahkuvad poest üldsegi maksmata. Parkimisplatsid ja sõiduteed on autodest umbes, sest avariisid on tohutult — kõigil on kohutavalt kiire ja keegi ei oska enam inimese moodi sõita, sest uudis päikesepurskest tuli sama ootamatult nagu esimene lumi. Hoolimata sellest, et hoiatusi anti ju piisavalt.

KaitseOmaTervist.ee on koostanud nimekirja asjadest, mis kaovad võimsa päikesepurske (CME) korral poeriiulitelt esimesena. Võibolla aitavad need teadmised Sul oma elu ja asju ette planeerida, ning kui jamaks läheb, oled Sina juba valmis ja saad rahulikult olla kodus oma pere keskel.

PDF-faili, mida võid tasuta printida ja edasi jagada oma perele, sugulastele, sõpradele ning tuttavatele, saad alla laadida siit: Nimekiri_asjadest_mis_poeriiulitelt_kaovad.pdf

Tühjus


Nimekiri:

1. Elektrigeneraatorid (müüakse ehituspoodides)
2. Bensiinikanistrid, järjekorrad bensiinijaamades
3. Akud, patareid, akulaadijad (220V, 12V ja solar)
4. Taskulambid, tikud, küünlad, välgumihklid (tulemasinad)
5. Piiritusel ja gaasil töötavad priimused (ehitus-/matkapoed)
6. Süütevedelik, grillsüsi
7. Grillgaas, segugaas, majapidamisgaas
8. Kaminapuud
9. Veekanistrid

10. WC-paber, niisked salvrätikud, naiste hügieenitooted
11. Hambaharjad, -pasta, – tikud, -niit
12. Raseerimisvahendid-žiletid, vaht, kreem
13. Rasestumisvastased vahendid (kondoomid, pillid)
14. Seep, šampoon, deodorant (sobib ka söögisooda)
15. Vatt, vatitikud
16. Noad, pipragaas, muud isikukaitsevahendid
17. Konservi- ja pudeliavaja, korgitser
18. Tulekustutid, alternatiivina võib kasutada söögisoodat
19. Prügikotid
20. Beebitooted (toit, mähkmed, salvid, pulber jne)
21. Pesulaud, pesupulber, valgendi jne, põrandalapp
22. Aknatihendid, ehitusvaht, hermeetikud, liimid
23. Sigarid ja sigaretid, alkohoolsed joogid
24. Lugemisprillid
25. Kirves, käsisaag, käsitööriistad, teritusvahendid
26. Teibid, mutrid-poldid-kruvid
27. Esmaabipakk
28. Niit ja nõel, käärid
29. Paber, vihikud, kaustikud, pliiatsid ja pastakad
30. Hiirelõksud, rotimürk, putukatõrjevahendid
31. Ühekordsed pabernõud
32. Pannid, potid, kruusid, termosed
33. Aiatööriistad
34. Jalgpump rattale, sisekummid, rehvivaht
35. Aerosoolvärvid märgistuste tegemiseks
36. Traati ja nööri

37. Veepudelid, mahlad, õlu, tee, kohv
38. Kuivained (helbed, riis, makaronid, pulbrid, jahu jne)
39. Konservid (oad, kala, liha, tomat, puuviljad jne)
40. Mesi, pähklivõi, siirup, valge ja pruun suhkur
41. Rosinad, pähklid, halvaa, päevalilleseemned
42. Küpsised, shokolaad, kommid
43. Toiduõli, või, rasvained
44. Vürtsid-maitseained, sool
45. Äädikas, küpsetuspulber, foolium jne
46. Vitamiinid, mineraalained (kaltsiumbentoniit)
47. Ravimid (soovitav osta juba praegu varuks)
48. Silmatilgad
49. Kalastustarbed
50. Kassi ja koeratoit, kassiliiv

51. Soe aluspesu, sokid, T-särgid, fliisid jne
52. Magamiskotid, kerged matkamadratsidKas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


22 kommentaari postitusele “Nimekiri asjadest, mis kaovad võimsa päikesepurske (CME) korral poeriiulitelt esimesena”

 1. Mariina ütleb:

  Plaani saab paremaks muuta, võiksime koos hakata nimekirja lühendama ei mahu see kõik ju nutitelefoni kuvarile…..

  Mariina lisab:
  1)meil on vaja minimaalselt 1 pead (loodetavasti koos kehaga), kui see meil on siis KUST PANGASEADMEST ME SAAME RAHA POEST KAUPU OSTA?
  2)meil on vaja õpetajat (nii lastele kui täiskasvanutele)
  3)meil on vaja koos täita maa maainimestega- ebaaus, et maainimesed juba suudavad elu kaudu nimekirja vähemalt poolitada;
  4) milline on iga üksikindiviidi lisandväärtus- kes koob, tapab, õpetab, kasvatab söögipoolist ja kes joob—väga hoogne mõtteling …….

  aga kui Sul on juba relv ja sa oled suuteline seda valimatult kasutama, siis aga mis siis saab…..

  Elus püsimiseks, kas suudame jätta homo sapiensi ja hoolitseda kõigepealt nende eest kes sööki ja hoolt arenguks vajavad, kellel on vaja kasvada- lapsed—

  Meil on konkurentsi eelis ja me suudame kõik koos loodusega lapsi toita (kaks nödalat võivad nad Coca-coolat ning krõpse manguda küll siis sööma hakavad) kui vaid SEEMNEID jaguks, meil on

  a)loodus
  b)meie eelajalugu
  c)meil on inimlikkus-loodetavasti enamikul meist…. aga lugemiseks ka:

  Vaba pattulangemise seadus- Enn Kasak

  Primitive Wilderness Living and Survival Skills: Naked Into the Wilderness
  By John McPherson, John McPherson Geri McPherson…..

  Mariina

 2. Merike ütleb:

  Kas see on teie arusaam selle aasta jõuluvana kingikotist?

 3. N. ütleb:

  Kunagi ammu ammu olid mingid pommivarjendid ja igaks juhuks seletati et kui peaks mingi rünnak toimuma siis on need ja need kohad kuhu minna. Meil Eestis ei ole orkaane, maavärinaid kuid iial ei tea. Võiks siiski midagi olla igaks juhuks kindlustunne mõttes enne paanikat teada kuhupoole tõmmelda. Või pannakse ruttu sildid ülesse kus on mingi riiklik punkt, kust siis infot saab, juhul kui näiteks elektrit ei ole ja raadiot kuulata ei saa. Või on see liiga tülikas ja ebavajalik? Mida teistes riikides on sellisteks puhkudeks rahval teada et mida nad siis tegema hakkavad. Asi pole selles et juhtub see elektrikatkestus või mitte, kas seda inot tekitatakse meelega või ongi oht ja igaks juhuks teavitatakse et nii võib juhtuda – seda ei tea, kuid selliseid “hirmutamisi” tuleb aeg-ajalt aga seletusi mis siis teha , et peale sellist teadet inimene saaks meelde enesele taas tuletada, ahha juhul kui, siis on võimalik sinna ja sinna minna, seal on siis midagi riiklikult või vabatahtlike poolt organiseeritud. Või on selline asi ette mõeldud kuid minuni pole info jõudnud?Äkki siiski peaks selline info kindlustunne mõttes olema, ehk siis ei oleks ka need teated nii hirmsad ?

 4. Kalju ütleb:

  See paaniks kui tuleks ka ,ei muuda midagi ,neid päikesepurskeid on koguaeg olnud ja ikka elame ,mäletan kui väisena ka räägiti ,siis küll elektroonikat polnud aga siiski midagi ei juhtunud ,nüüd elektroonika ajastul tuleb lihtsalt välja lõlitada ,see paanika on vaid kaupmeestele ja uusrikastele kasulik ,nemad rikastuvad rahva arvelt .Igatahes astrofüüsikud ei kinnita seda jama ,ka täeteadlsed mitte ,teised aga kes ei kujuta ette maa ja päikes kooslust reaaalses olekus ei tohiks oma väheste kooliteadmiste tõttu üldse kommenteerida ,koolis vaja õppida ,mitte aga pidusid panna ja poppi teha .

 5. Mariina ütleb:

  Mariina pea mõtleb nii Merikese kui N kaudu- kuna Päikesetormidele küsimusi ei esitata siis küllap mõeldud inimeste kaudu:
  maainimeste kaudu on hetkel kord paiguti saavutatav aga üsna kaudselt- linnalähedal tuleb 21-sel sajandil kiirabi, tuletõrje ja politsei (nagu elektromagnetlainete vahendusel aparaadist näha) mõnikord ca 30 minutiga aga mõnikord 3 tunniga ja elektrienergiaga varustatus on peale vabu loodustsükleid (torm, lumesadu jpt) nii ja naa- st 2010 oli elekter saamatu 5 päeva- lastel õppida tuli sellegi poolest—— maainimestel, kellel pereliikmel on töökoht, kus ka palgatulu saab on ostetud elektrigeneraator(id) jm , maainimestel on kaev(ud) eluaseme sees on tulekolle-aga mitte jälle kõigil, on keldrid on põllumaa ja küttematerjali varu aga linnainimesel on kodu (mitte jälle kõigil ja mitte ainult kodututel) kus ei saa lahtist tuld teha aga soojust tekitatakse liinajuhades ikka elektri kaudu ja transporditakse kodudesse elektritransportsüsteeme tarbides (elektriarvestid ka siis ilmselt ei oska enam lugeda) ——- kõige suurem oht igasuguse laiaulatusliku katastroofi puhul on oht inimeste elule ja tervisele- kui ongi võimalik maa asustada ja linnast tulevad inimesed taas koju siis elu linnas on kujundanud ümber enamiku inimeste sisemise anatoomia, mille tagajärjel sattudes taas looduskeskkonda satute Te kokku samade ohtudega nagu loomad, linnud, taimed jt loodusekasvandikud—- Teie immuunsüsteem hakkab arenema koos nendega ja paratamatult võib ette tulla palju haigestumisi ja …….
  ja hambapasta võib ülaltoodud nimistust asendada kas soodapulbriga ja/või tükikesega põletatud aktiivsöega- mõlemad on antibakteriaalse ning seentevastase toimega…..
  N.i kaudu mõtlen ma, et inimese pea võib mõelda nii naise kui mehe kujul- kui ükski kujuteldavatest stsenaariumidest (tuumasõda, bioloogiline sõda, maailma lõpp, päikesetormid, maavärinad, veeuputus jne) ei toimu tegelikkuses siis mütteelu elavdamiseks saame harjutada strateegiaid ohtlikeks olukordadeks laiemas plaanis, et kui ründab Teid näiteuseks hundikoer siis mis Te teete- tavaelus õpetatav aju ringmäng KAITSE või PÕGENE ei aita, siis tuleb ettekavatsetult müelda ja tegutseda- kohselt küünarnukk ründavale koerale kurku suruda……..

  ”Am I going to die.”
  “Not as such,” he said.
  “What do you mean?”
  “Not in so many words.”
  “How many words does it take?”
  “Let me answer like so. If I was a rat I wouldn`t want to be anywhere within a two hundred mile radius of the airborne event.”
  “What if you were a human?”
  “I woudn`t worry about what I cant see or feel…..”*

  http://www.fas.org/ota/reports/9034.pdf

 6. Anc ütleb:

  Need suured päikesepursked on keskmiselt 150 aasta tagant. Viimane oli nn Carrington Event oli 1859. Tänaseks on sellest möödas 153 aastat.

  Kahtlane on ka see, miks paljudel riikidel said punkrid valmis septembriks 2012.

 7. Mariina ütleb:

  Mariina mõtleb Kajlu kaudu: inimese kohta, kes on õppinud ja/või õppimas ülemaailmselt kvalifitseeritud kõrgemate teadusasuste juures asutatud ülikolides ehk ise teeb ja loob teadus ELEKTRISEADMETE kaudu, räägite Te üllatavalt ilusas eesti keeles. Paraku elu täna ja siin ning kohe on pisut praktilisem, seda jagasid ka meie esivanemad, kellel enamikul oli hilisemal ajal 6 klassi haridus, mina mäletan küll 6 klassi kaudu, et räägiti aatomist- nüüdseks on selgunud et see oligi Tuum ja tänapäeval räägime tuumaenergiast ja selle kaudu on meil tõendeid nii Ukraina kui Jaapani kaudu- kas tuumaelektrijaamad ei allu mitte elektriliste impulside süsteemide kaudu- elektrienergia kontrollile, või midagi sarnast——nagu Te juba aru saite ma pole teadlane, ma olen lihtne maainimene, kes paraku on kuulanud majandusteaduse loenguid, nende hulgas pangandus oma ja seal tehit küll arusaadavalt selgeks, et iga pangale elektrooniliseks manipuleerimseks edastatud rubla, kroon, dollar ja mis see vimmane oligi ei mäleta enam— töödeldakse pangasüsteemis selliselt, et see 1 ühik suureneb 10ks- pank saab minu 1 raha eest välja laenutada 10 kokku 10 elektrilist raha—-kas Teie väidate, et see pile piisavalt kasumlik ja nad soovivad, et elekter kaoks kontrolli alt välja— majandussüsteem on paratamatult seotud elektriga ja tänapäeval ka meditsiin ja teadus ja bioloogia ja kõik muu —- antud mõtteling on arendav selles suunas, et mis siis kui elekter, mis on ülimalt haavatav kosmilise enrgia kaudu ja poolt- lakkaks impulse edastamast- ajavahemik kuni 1 aasta on ülimalt optimistlik——mis siis kui elekter kaob 3-5 jne aastaks…… , kui palju on meil eesti kaudu inimesi, kes tunnevad elektriteadust südame kaudu selliselt, et taas luua elektrisüsteem seisundi kaudu , kus see splittis (nagu meie DNa splittib vahetevahel igavesti) -ja pilt on ilusalt illustratiivne, sest paraku eesti kaudu on näiteid, et viiakse minema ka poeriiulid-saaks ju ajutise elupaiga ehitada—— aga bioloogia ehk elu kaudu, mis tunne on metsloomadel ilma inimeste toimiva elektrisüsteemita—oht saab siis tõeliseks- hakkab jälle jaht–kas tuleb jaht? —– loomulikult on eestlane ikka säilitanud oma aruka loomuse ning ta saab üsna ruttu aru-heites pilgu sellele nimekirjale- et enamikke kaupu pole talle elektrieluta ehk sünteetilise päikeseenergiat vajalik- arvan ma- lill elab oma elu päikeseenergia kaudu– meie oleme need kes on lille elektrihoonesse elama istutanud—–oli vast nii. Kas minul isiklikult on pistmist kõige sellega- ooo jaa- ma olen kirglik õppija ja ma õpin väga palju elektrineti kaudu—-aga õppimine saab jätkuda siis raamatute kaudu-aga see on minu isiklik lollus, laste jaoks tuleb söök ja õppimine kättesaadavaks teha alles—- meie perel on maakodu—-ja ma ei suuda mõelda, kui palju inimesi me sellesse mahutada suudame elu eriolukordades, sest vaadake tänapäeval on inimesed väga eraklikuks muutnud- meie esivanemate aegu istusid perelauas nii esi-esiemad-isad ja teised takka otsa- üksvahe istusid söögilauas koos ka vennad: 1)metsavend 2)punaarmeelane ja 3) saksaarmee sõdur -siia on vist kohatu lisada, et ALL YOU NEED IS LOVE…pigem siis all ypu need is life…..

 8. N. ütleb:

  eelstrateegiate puhul tuleb üks juhus elust enesest meelde, kuskil raamatus oli, et mees kartis väga et võib auto alla jääda ning hakkas harjutama üle kapoti hüppeid juhuks kui … ja siis juhtuski ühel päeval nii et tal läks seda praktikat vaja ja ta jäi ellu ning rõõmustas et näe poleks harjutanud… kuid kas pole mitte nii et kui liiga palju mingiks sündmuseks valmistuda siis see juhtubki, see piir jälle et üle võlli ei pingutaks, ilmselt selle peab igaüks eneses ise leidma

 9. Mariina ütleb:

  Mariina mõtleb N. kaudu, et võib-olla inimkond oma rikkuse ja heaolu loomisprotsessidega- ka elektromagnetkiirguse manipuleerimisega ja juhtimisega ongi üle võlli kasvanud ja oma arenguvõimalused unustanud…… ja ega blogi :Kaitseomatervist ei ütle, et see kõik juhtubki, see võib juhtuda, kusjuures erinevaid teid pidi, aga “elektri”energia saadavus ei ole nii kindel ega ka tervislik ja eluks vajalik nagu me oleme harjunud uskuma ……. ja eks neid jõudusid-energiaid ole püüdnud inimesed ka, näiteks usu kaudu, tasakaalustada ja palvetada- et mõelda hoolikalt läbi, kas mitte kõik eluks vajalik pole juba loodudki……… meie õnn on elada……
  ja veel seda ma ei tea, kuidas kassi enda juures ikka kinni hoida, kassid saavad looduses iseseisvalt imehästi hakkama- ja söövad, ja paljunevad ja suhlevad ja puhastavad ning muu vajalik ka käib looduse kaudu…..

 10. Mariina ütleb:

  Mariina mõtleb, et nagu näha suhtleme tasandil inimeselt-inimesel aga võib-olla peaks vahetama tasandit , näituseks Riigid, Euroopa Liit, Eesti ja siis inimene-kaudu……. nagu tavaelu näidanud on meil ELita suhkruvarumine haamri alla sattunud-käinud- midagi on saada aga piirangud suhkrule regulatsioonide näol on ikka olemas, kui mitu kilo ühe inimese kohta ja kui on EValitsuse otsustada ja võimaldada, mitu valuvaigistit ühe inimese kohta, mitu vitamiini (kasvõi kaltsiumbentoniiti) ühe inimese kohta, kuidas käsib rahvast teenida EL Eriolukordade plaan (Venemaa plaani mäletame vast veel veidike) —- pole naljakas aga keegi pole mõelnud selle kohta, et enamikul meist pole kuhugi tööle minna (hetkel on vähemus inimesi ehk 100 000 ametlikku töötut -midagi sinna kanti) ei lennuki, trammi, bussi, rongi ega autoga— milline on Eliidu plaan Eesti Riigi kaudu- kas senine maakorraldus (digitaalne maade kinnistamiregister) jääb jõusse- või kuulub kõik riigi ressursside alla- jõgi, mets, taimed, loomad, saadused minu kodumaja maal–kuidas Tallinn vett saab—-Soodla veehoidlale ehitati küll mõned aastad tagasi hüdroelektrijaam aga jätame elektri ära ja …..täna see vurab Tallinna poole vett transportida nii, et vähe pole—kalad ja veeloomad ei jõua nii kiire voolukasvuga kaasa eladagi—- kuidas ja milliste piiride kaudu kaitseb meid riigivalitsus eriolukordade ajal—ikka paremini kui viimase suure lumetormi ajal —usume ja loodame—äkki pääseme kui asume elama otse Põlekivijaama kõrvale, tirime sealt oma juhtmed ja asustame elukskõlbmatud tuhaväljad inimestega—kas tõesti——- Põlevkivimaardla kaeveväljade ümber elavad inimesed on keskmiselt 4 korda haigemad, kui meil mujal elavad inimesed—

 11. Anc ütleb:

  Selle kohta on üks hea ütlus: Parem valmistuda varem kui üks päev liiga hilja.

 12. Mariina ütleb:

  M.õtte viimane aeg: Energia kanalid ja nende valik a)elektrigeneraator ja/või gaasiseadmed, olukorra lahtikirjutamise aluseks on hüpotees, et elektrienergia ei liigu enam läbi juhtmete aga inimestel lubatakse omapäi kodudes ikka edasi elada:
  1)Elektrigeneraatorid (müüakse ehituspoodides)
  2) Kui omate või olete omamas siis tuleks hankida ka kütusekanistrid (sobivad nii bensiinile kui ka diislikütusele), järjekorrad bensiinijaamades;
  Mariina märkas: elektrigeneraatori kaudu tuleb lisaks panna püsti ka kohalik energiasõlm, elgeneraatoril (kui pole profi seade) siis on võimsuspiirangud, st poes müüdava elgenkaga saab valguse ja vee-süsteemi ning külmkapi töös hoida- kütusekulu selleks puhuks kui elekter on ära meil on olnud 3 liitrit 24 tunni/kohta aga täna päevaste elpliitide, nõudepesumasinate ning pesumasinate jaoks ei pruugi jaguda ja kindlasti ei soovita elgenkat (bensiiniga) igas linnakodus(toas) käima putitada, igal juhul tuleb juures hoida tulekustutusvahendid – pole päris rehetoa variant;
  Ja veel märkas Mariina, et need tänapäeva sõiduautode turvasüsteemid käivad ka patarei kaudu-piiks ja lünks jm muusika;
  3)Grill-, segu-, ja majapidamisgaasi balloonid
  4)Süütevedelik, grillsüsi
  5)Kaminapuud
  6)Piiritusel ja gaasil töötavad priimused (ehitus-/matkapoed)
  7)Tulekustutid, alternatiivina võib kasutada söögisoodat jne
  8)Tikud, küünlad, välgumihklid (tulemasinad)
  9)Pannid, potid, kruusid, termosed
  10)Kalastustarbed
  11)Kirved, käsisaed, käsitööriistad, kruvikeerajad, noad, teritajad, puupakk;
  Mariina märkas: kui energia kanaliks valida või juba on olemas gaasiseadmed ja grillikuppel(kuplid) siis elaval tulel sööki valmistada on tervislikum ja ei pea nii suurt tähelepanu pöörama vitamiinide mineraalse päritoluga komponentidele, aga elava tulega tuleb hoolsalt ringi käia ja tulehoidja peaks siseruumides jälgima ruumide küllastatust õhuga, kui vaiksel kuumusel ja kaminapuudega tule ääres tuld hoida siis söögitegemiseks elenergiat saama/jaguma,komplekteerima ei peakski. Pannid, potid jt toiduvalmistamisel kasutatavad abivahendid peaksid vastu pidama kontaktile väga suure kuumusega allikast;
  Minister jah ütles(2010/211), küll et inimesed ei peaks muretsema tuletõrje suutlikkuse optimeerimise kaudu, et igal perel peaks olema veevõtupump koos selle juurde kuuluvate voolikute ning ühendusotsikutega aga paraku töötab seade vast ka muidu bensiiniga ja talvel on looduslikud veekodud meie maal ikka jääkatuse all…..
  Jook ja söök.
  Kuna mõtleme (eri)olukorda, kus energia kättesaadavus inimestele (ja ka nende lastele) on piiratud siis tasub/tuleb ka joogi- ja söögimaterjali varumisel ning valmistamisel ja säilitamisel mõelda aga ka tegutseda vastavalt.
  12)Beebitooted (toit, mähkmed,salvid, pulber jne)- kui inimestel on beebilaps siis vast tuleb tema vajadused arvele võtta, kas ja kuidas peab vaatama ka raha omamise/omamatuse kaudu;
  13)Vesi, veepudelid, veekanistrid;
  14)Mahlad, karastusjoogid, tee, kohv
  15)Alkohoolsed joogid-õlu, viin, vein jpt
  Mariina märkas: Kui majapidamises puudub võimalus kaevule pääsemiseks siis tuleb kindlasti pöörata rõhku piisavale veekogusele inimese igapäevases elus. Mahlad, karastusjoogid, tee ning kohv pole kättesaadavad kõigile inimestele ka tänasel päeval nii, et siin tuleneb ostuotsustus omandatud käitumuse baasil- mida ja kui palju on tarvitada vaja—ja raha on…..
  Kel rohkem raha ning võimalusi ja tahet tarbida ka alkohoolseid jooke siis ka siin tuleb kasutada teatud nutikust ½ liitrine pudel/purk villitud õlut maksab vast samapalju kui 1 liiter villitud pudelivett aga arvan, et lastele seda vee asemel pakkuda ei ole mõttekas, kui nad just ise täiskasvanute järelvalve puudumisel (näituseks on vanemad bensiinijärjekorras jt) selle tarbimise kasuks ei otsusta;
  16)Vitamiinid ja mineraalained (kaltsiumbentoniit) kui inimeste ja loomade (aga ka taimede) kasvuregulaatorid sobivad, terapeutilistes doosides, eelkõige kasvavatele lastele ja ülejäänutel tuleks lähtuda riiklikest kehtestatud normidest;
  17)Sool ja sooda
  18)Mesi
  19)Seemned söögiks: erinevad seemnepähklid, sinepi-, kõrvitsa-, lina-, päevalilleseemned jne
  20)Kuivatatud puuviljad: õunad, ploomid, rosinad, aprikoosid jpt
  21)Puuvilja kultuurid: õunad, pirnid, ploomid, viinamarjad jpt
  22)Põllumajanduskultuurid: küüslauk,sibul,kartul, peet, porgand, till, koriander jt
  23)Konservid (oad, kala,liha,tomat,puuviljad jne)
  24)Halvaa, küpsised, shokolaad, kommid
  25)Valge ja pruun suhkur, pähklivõi, siirup
  26)Toiduõli, rasvained
  27)Teravili- ja sellest toodetud saadused teatakse kuivainetena (mitmesugused helbed, riis, makaronid, pulbrid, jahu jne)
  28)Liha- ja piimatooted ning kala
  29)Vürtsid-maitseained, äädikas, küpsetuspulber, kuivatatud pärm, juuretis jne
  Mariina märkas: loetelu on alustatud selliselt, et kui söök müügiartiklina juba kõlbab ilma edasise elektri lisamiseta söögiks, võiks loetellu lisada vinnutatud e kuivatatud liha, siis teda tuleks sellisena ka olukorra lähtealusest kinni hoituna, tarbida. Teisese tarbimisjada moodustavad söögiks kõlbulikud materjalid, mis tuleb söögiks segada , vajalik eelnev kogemus aga ka MEHAANILISE KÄEKELLA OMAMINE. Muidugi kui on isiklik lehm laudas (või isegi mitu ja sada jne) siis ei ole tarvis piimatooteid poest ostma hakatagi jne…..
  Söögivalmistamine lahtisel tulel muutub lihtsamaks kui kasutada ühte pajapotti, sellest ka nimetus pajaroad (inglise keeles one-dish meals), nii et üks hea vanaemadelt päranduseks saadud malmpada- aga seda õpetati juba neljandas klassi matemaatika kursusel, et kui üks muna keeb 5 minutit siis kui kaua aega võtab 5 muna keetmine;
  My Bread: The Revolutionary No-Work, No-Knead Method, Jim Lahey; Söögivalmistamisel tuleb paljudel inimestel juba täna pidevalt manööverdada, kes supiköögi kaudu, kes lasteaia, kes kaupluse kaudu ning maainimesed saavad linna kes 1 kord kuus aga ka üks kord aastas , minul on abiks raamat:
  “The Food Substitutions Bible: More Than 6,500 Substitutions for Ingredients, Equipment & Techniques”, Robert Rose;

  Nimekirja saab veelgi ja veelgi muuta aga samas ei ole loetelu üldkehtiv, kui ikka inimesel on raha ja/või vastavaid ekvivalente ja palju siis ei pea ta ennast loeteluga piirama ega sellele mõtlema- liiga triviaalne ta(nende) jaoks ja ka inimestel, kes harjunud oma igapäevase söögipoolise näiteks aiamaalt, põllumaadelt ning metsa kaudu komplekteerima- püüavad juba praegu aastaaegade vaheldumisega arvestada—-talvekartul keldris neil keldris koos seemnekartuliga olemas vast ikka jms.
  30)Kassi ja koeratoit, kassiliiv
  Mariina märkas: kasside ja koerte toitumises ja toitmises on eripära, mida võib esile tuua nimelt kassidele sobib toiduks eelistatult valgurikas (lihakas) toit ja ta saab ise selle hankimisega loomulikult hakkama (sellel aastal olen näinud kohaliku kassi asurkonna söögiaeg-maa-põrand-pinnal nii nirgi, muti, väikelindude, hiirte ja ka oravate lihakehi) aga koerte söödaks sobib nii taime-kui ka lihamaterjali segu….nii, et kui ühe kassi jõuate ära majandada siis ei pea ostma hiire-ning rotilõksu, vast…kui just mitte ise rotte söögiks tarbida aga selle kohta olen leidnud ühe retsepti raamatust:
  Auguste Escoffier- “The Escoffier Cookbook and Guide to the Fine Art of Cookery: For Connoisseurs, Chefs, Epicures Complete With 2973 Recipes”.
  Aga kindla peale on kass hea kaaslane kalastusretkedel—juhul kui tallegi midagi kulub, nii et kalastustarbed-ja teadmised tulevad kasuks aga kui kõik on püüdmas ja otsimas siis kalu vast enam jagugi..
  Isiklik hügieen
  31)Prügikotid- hügieeni-ning haiguste ja mittesoovitavate loomade, putukate kontrolli all hoidmiseks pluss toidujäägid, paberjäägid ärakasutatud asjade jne;
  32)Hambaharjad,- pasta,-tikud, -niit
  33)Seebid, shampoonid, deodorandid (sobib ka söögisooda)
  Mariina märkas: osad maainimesed kasutavad ka täna igapäevaseks kätepesuks harilikku seebilille, kasvab harimata, lehte-napsad lehe, peenestad käte vahel koos väikese koguse veega;
  34)Hügieenisidemed, niisked salvrätikud
  35)Raseerimisvastased vahendid- zhiletid, vaht, kreem, after shave, lõhnaõli jt
  36)Isiklikud kaitsevahendid nii rasestumisvastased vahendid kui ka rasestumis-ja suguhaiguste vastased kondoomid
  Mariina märkas: seda tarbe(kuluartikli) klassi saab minimeerida, kui tean pesemisvahendite olemasolu ja kasutamise eesmärki- keha puhastamine viirustest, bakteritest, jääkainetest ning lõhnamolekulidest siis kohati piisab hambapasta asemel soodapastast ja kehale seebist, et oleks puhtam aga jälle kui mehed soovivad naistele ka nüüd-ikka ja jälle ja /või uuesti meeldida ja ilusad näida siis raseerimisvahendeid muidugi alatarbida ei saakski.
  Pesu ning desinfitseerimisvahendid
  37)Pesulaud, pesupulber, valgendi jne, põrandalapp-
  *Söögivalmistamisel kasutatavate pottide, pannide pesemine (desinfitseerimine) ja selle juurde kuuluvad abivahendid-kuidas käituda;
  *Desinfitseerimiseks ja pindade puhastamiseks, viiruste ning bakterite eemaldamise/kõrvaldamise/surmamise eesmärgil piisab enamike tüüpidel kange alkoholiga (80 kraadi C ja ülesse) kergelt puhastamisest aga HIV-viiruse kahtluse korral peetakse siiski paremaks valgendiga pindu veidi kauem ja pidevalt puhastada ning töödelda.
  Mariina märkas: kas pesulaud kuulub matkavarustuse koosseisu, sest majapidamises leidub ju ikka vann ehk dussinurk ehk pesemisruumide põrand ja/või beebivann ehk suur pesukauss mille abiga käte tööd pesemisprotsesside lihtsustamiseks kasutada , muidugi juhul kui on olemas voolava/kallatava vee kasutamise võimalus, kas linnas on-maal on paiguti, pesupulber on olnud siiani oluline puhastusvahend aga kuidas edasi-käsitsi pesul tuleb mürgistusohu vältimiseks kummikindaid kanda, kas pesuseep, see kokkukeedetud helepruuni värvusega tarbeartikkel——- ehk taas loomarasva jääkidest ise komplekteerima asuda aga selleks on energiakollet vaja (näituseks ahjuküttega pliidiplaadil) .
  E(ne)s(e)maabi ja arstiabi
  38)Esmaabikapp- ja pakk,
  39)Käsimüügiravimid (soovitav osta juba praegu varuks) ka silmatilgad
  40)Retseptimüügi ravimid
  41)Abivahendid meditsiiniliselt diagnoositud seisundite kaudu
  Mariina märkas:
  Laiem huvigrupp on ka medistsiiniliste lisaseadmete kasutajad (el) :
  digitaalsed vererõhumõõtjad, vere suhkrusisalduse mõõdikud ja kehasse sisestatud meditsiinilised abiseadmed nagu insuliinipumbad, südamestimulaatorid jpt
  Lisaks käsimüügiravimitele, mida pere tunneb ja tarbib ja on kohustatud tarbima on veel ka kuulmis- ja nägemisabivahendid(näit lugemisprillid jt) ning liikumisabivahendid ja põetamisabivahendid
  https://www.riigiteataja.ee/akt/108062012003
  https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1080/6201/2003/Lisa1.pdf#
  https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1080/6201/2003/Lisa_2.pdf# jne.
  Mariina märkas: kliinilise ning laboratoorse meditsiinivaldkonnad kuuluvad riigi korraldusalasse ning suur osa ravimitest on retseptikohuslased ning retseptide kehtivusaja ning lisakogused käivad med.personali külastusvisiitide rohkuse/vajalikkuse/tasustatuse järgi arstiteadusliku suunitlusega asutuse kaudu:
  Ravimite piirhinnad:
  https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1280/9201/2007/Lisa.pdf#
  Eesti Haigekassa ravimite loetelu:
  https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1280/9201/2008/Lisa.pdf#
  Ravimiameti humaanravimite register:
  http://www.sam.ee/ Täna:
  „Päringu tulemusena kuvatakse ravimpreparaadi põhiandmed ning viited ravimiomaduste kokkuvõttele (SPC) ja pakendi infolehele (PIL). Tsentraalse müügiloaga ravimite puhul on kõige korrektsem ja uuem info Euroopa Komisjoni kodulehe vastavas registris, mistõttu nende ravimite puhul on Ravimiregistri PIL ja SPC lingid suunatud sinna (vaata täiendavat juhendit siin).
  Veerus ‘Kuuluvus’ tähistab K käsimüügiravimit, R retseptiravimit ja N narkootilist ravimit. „
  Arsti abi e med.personali külastusvisiitide rohkuse/vajalikkuse/tasustatuse kaudu täna:
  Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelu:
  https://www.riigiteataja.ee/akt/122122011042.
  Õppimisvahendid
  42) Õpikud, raamatud, paber, vihikud, kaustikud, pliiatsid ja pastakad ehk kus tasemel riiklik kooliharidus nõuab olemist täna:
  http://www.ekk.edu.ee/123099
  http://www.ekk.edu.ee/vvfiles/0/TT_eesti_keel_6kl_2012.pdf jne paraku nagu selgub on kooliprogramm elektriline (juhtme ja impulsi kaudu) nii, et kuidas õppimine on? jne jne….resurssid on ju piiratud siis kärab EESTI KEELE SELETAV SÕNARAAMAT 1-6 kompl;
  Vatt, vatitikud
  Magamiskotid, kerged matkamadratsid
  Soe aluspesu, sokid, T-särgid, fliisid jne
  Aerosoolvärvid märgistuste tegemiseks
  Aiatööriistad
  Aknatihendid, ehitusvaht, hermeetikud, liimid
  Akud, patareid, akulaadijad (220 V, 12 V ja solar)
  Hiirelõksud, rotimürk, putukatõrjevahendid
  Jalgrattapump rattale, sisekummid, rehvivaht
  Konservi- ja pudeliavaja, korgitser
  Niit ja nõel, käärid
  Noad, pipragaas, muud isikukaitsevahendid
  Sigarid ja sigaretid,
  Taskulambid
  Teibid, mutrid-poldid-kruvid
  Traati ja nööri
  Ühekordsed pabernõud
  WC-paber ja kätekuivatuspaber ning nuuske- ja kosmeetilise tarbega paberrätikud.
  Kokkuvõtteks: modernsete elektromagnetlainete tööraadiustes töötavate seadmete küündimatus ja kättesaamatus ei ole aktuaalne teema väga paljudele eestimaalastele, kaasa arvatud Tallinna linna kaudu 2000 täiskasvanud kodutut ja lapsi?????? aga Berliinis, milline tsiviliseeritud kultuuririkkuse eksemplar (täna Merkeli kaudu) on kokku loetud ja klassifitseeritud 200 000 koolikohustuslikku kodutut last— aga mis ma siin üskinda pläran ja varastan ja koobast kõigutan-nagu tänapäeval otse öeldakse – rüüstelliku, ebainimliku ja armastusetu ning tarkusetu elutee püsimatut fenomeni käsitles juba vanakreeka filosoof Platon ja kuidas elad Kreeka täna? Kuidas elad Eesti täna?

 13. Rein ütleb:

  Ok. Elektrikatkestus. Võivadki ju ennustused täide minna…Inimene istub kodus kuna kogu elu on riigis halvatud. Siis võib juhtuda nii, et varem kogutud söögikraam süüakse igavusest ära kiiremini kui varem sai arvestatud. Sellepärast oleks soovitav varuda midagi odavat ja lihtsat närimiseks. Et keha dikteeritavat nn närvilist nälga peletada söögikordade vahel. Ma ei tea mis see oleks. Mul sellist kommet pidevalt midagi närida ei ole aga tean, et kui juhtun terve päeva kodus istuma siis läheb mõte söömise peale palju tihedamini. Võiks olla näiteks külmikus säilitatud leiba. Ja ma ei kujuta ette mis saab kui kanalistatioon näiteks Lasnamäel lõpetab korrapärase toimimise ja seda näiteks 1 nädalaks.

 14. Katrin ütleb:

  Minul tekkis selline küsimus: kui see kõik tõesti juhtuma peaks, mis saab siis inimestest, kellele on paigaldatud terviseseisundi tõttu mingi elektrooniline lisaseade, nt südamestimulaator või implantaat? Kui südamestimulaator toimimast lakkab, võib inimene ju surra…

  Ostetud asjade nimekirjas olid ka akulaadijad. Aga mismoodi sa akut laed, kui pistikus elektrit ei ole? Ning jutt, et läbi põleda võivad isegi vooluvõrku mitteühendatud elektroonikaseadmed, tekitas kõhedust, samas siiski ka uskmatust.

 15. N. ütleb:

  1859 aastal 28 aug.-2 sept olevat olnud suur päikesetorm kuid midagi väga hullu ju ei juhtunud.

 16. N. ütleb:

  Ma pole ka teadlane kuid vaadates sellist lihtsat asja nagu ilma prognoosi, siis on hea kui 3 päeva ette saab see õigesti ennustatud (mõõdetud) ilmselt selle põhjal kui mingid frondid kuskilt liiguvad ja mis suunas aga seda päikesetormi mille alusel seda ennustatakse, pole mahti olnud uurida.

 17. Rein ütleb:

  Ma em kiirguses võhik ja kuidagi ei jõua kohale asjad mis spetsile on selged. Kui meie suunda tuleb siiski see osakeste voog päikeselt siis mis elekter meid tabab? Koduse eletkroonika võib rivist välja viia suurenenud staatiline elekter või? Mis sorti kiirgus koduelektroonika hävitab? Ja kuidas selle eest kaitsta? Mähkida pc metallpabertisse nagu näiteks küpsetuspaber ja siis see pakend maandada näiteks radika külge? Või teeb see asja hoopis hullemaks? Või lihtsalt seinakontaktist välja ja sellest piisab? Rumala elu on huvitav….

 18. Anc ütleb:

  Akusid saab laadida elektrigeneraatorite ja päikesepaneelidega.

 19. marcus ütleb:

  Arvate tõesti et sellised asjad juhtuvad üleöö ja täpselt 21.detsembril,hästi nagu ei usu…astronoomid ja muud tegelinskid ka ju jälgivad seda taevast ja no sellist asja räägitaks meile ikka kui mingeid päikesekiirguse suurenemist karta oleks,nagu ma juba ütlesin sellised asjad ei juhtu ju üleöö….

 20. illimaar ütleb:

  Kas elektri autodega on k siis kaljakk v? 😀 ja kui on siis palju õnne Eesti riigile 😀

 21. rah ütleb:

  tuletikkusid, soola ja ehk küünlaid ja siis maale vanaema juurde. Mingiks löömaks meil siin Eestis vaevalt läheb

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel