Tervisele kahjulik kõrgepingeliin

Kuigi aeg-ajalt ilmub meedias küll artikleid ja saatelõike elektromagnetkiirguse kahjulikkusest ning mõjust elusorganismidele, ei räägita sel teemal veel siiski piisavalt!

Näiteks viimane kõige laiem meediakajastus toimus 26. märtsil 2008.a. “Pealtnägija” saates:

Tallinna Vuti tänava elanikud kahtlustavad vähitekitajana elektriliini.

Saate sisu oli järgmine:

Tallinnas asuva Vuti ja Nirgi tänavate 25 maja elanikest kannatab või kannatasid 16 inimest erineva vähi vormi all, elanikud ise kahtlustavad vähitekitajana majade kohal kõrguvat kõrgepingeliini.

16 inimesest kaheksa on tänaseks surnud, vahendas ETV saade «Pealtnägija».

Kui 110-kilovoldine kõrgepingeliin 1959. aastal Vuti tänava eramute kõrvale kerkis, ei osanud keegi midagi karta.

«Ei, sellel ajal ei räägitud mitte midagi, sest kõik see oli veel võõras värk,» rääkis 50 aastat Vuti tänaval elanud Senta Vilo, kellel kolm aastat tagasi avastati vähk.

Kui vähktõppe haigestumine lühikesel tänavalõigul aastatega massiliseks muutus, vormistas Vuti tänava elanik kirjamees Hans Luik põhjaliku ülevaate kõrgepingeliini ajaloost ja tähendas üles kõik teadaolevad vähijuhtumid. Ka tema ise ja tema ema põdesid vähki.

Pensionäridest abielupaar Marje ja Ernst, keevitaja Endel, endine vagunisaatja Senta, literaat Hans, näitleja Tamara, autobaasi direktor Richard – kõik nad põdesid vähki.

Osa neist on tänaseks juba surnud, mõned veel võitlevad, mõni üksik on tervenenud.

Vuti tänaval elavad inimesed kahtlustavad, et peale inimeste mõjub magnetväli halvasti ka lemmikloomadele. «Siin ei ole ükski koer elanud majades oma normaalset koera elu lõpuni, vaid kõik surevad noorelt,» nentis Hans Luik.

Liinide hooldaja peab anomaaliat juhuseks

Vuti tänaval kulgevat üht pealinna olulisemat voolumagistraali haldav Eesti Energia tütarfirma OÜ Põhivõrgud liinide ekspert Väino Milt ütles, et Vuti tänava anomaalia on juhus.

«Ilmselt seal, kuna elamurajoon on 60ndate algul ehitatud, elavad eakad inimesed, see ei ole võib-olla võrreldav päris keskmise Eesti perega või inimesega. No mul on raske leida nagu seost,» lisas ta.

(KaitseOmaTervist märkus: Isegi 60-ndatel, kui liin juba ehitatud oli, tundsid elanikud selle kõrgepingeliini mõju oma tervisele.)

Milt märkis, et ta ei ole näinud ühtegi dokumenti, mis tõestaks kindlalt liinide magnetvälja ja vähi seost.

OÜ Põhivõrk mõõtmiste andmetel on magnetväli Vuti tänava liini all, mõõdetuna iga maja väravas, kuni 1000 korda allpool lubatud normi.

(KaitseOmaTervist märkus: Eestis kehtivad ülemõistuse kõrged normid. Näiteks Rootsis on need 1000x korda madalamad!)

Teadlaste arvamused jagunevad kaheks

Raadiofüüsika professori Hiie Hinrikuse andmeil ei ole pikaajalist kiirguse mõju sisuliselt uuritud.

Hinrikus rääkis, et moodne teadus on kahevahel vähi ja kiirguse vahelise seoses osas, aga selge on see, et elektromagnetväljad on Ülemaailmse Terviseorganisatsiooni vähki tekitavate faktorite teises grupis kui üks võimalik faktor, mis vähki võib tekitada. Samas võib tema sõnul lihtsalt leida ka teadlase, kes väidaks vastupidist.

Hans Luik küsis kaks aastat tagasi OÜ-lt Põhivõrk, miks vanade ja särisevate isolaatoritega maste ohutuma maa-aluse kaabliga ei asendata.

Firma tollane aredusosakonna juhataja Raine Pajo selgitas vastuses, et liini eluiga on 60 aastat ja see asendatakse aastaks 2020. Enne liini eluaja lõppu tuleks aga töid finantseerida huvitatud osapooltel ehk siis kohalikel endil.

(KaitseOmaTervist märkus: Elektrifirmad teavad täpselt, millised elektrikaablid on õhuliinidest ohutumad, kuid 8x kallima hinnavahe tõttu keelduvad nende kasutamisest. See ongi põhjus, miks võrreldes teiste riikide energiafirmadega on Eesti Energia ülemõistuse kasumis. )

Hind oli viis miljonit krooni kilomeetri kohta, mis tänaseks päevaks oleks aga veel kallim ja käiks kohalikele nii või teisiti üle jõu.

«Pealtnägija» kutsus asjatundjaid üles ühendust võtma ja selgitusi ning lahendusi kirjeldatud anomaaliale välja pakkuma.

Vastukaja sellele loole

Skeptikud arvad, et Vuti tänava puhul on tegemist pseudoprobleemiga, kuna vastukaaluks puudub kontrollgrupp, kus oleksid võrdluseks samasuguse sotsiaaldemograafilise (sh majandusliku) taustaga inimesed.

Kas sellest peab aru saama nii, et kui puuduvad andmed võrdluste tegemiseks, siis järelikult polegi probleemi olemas?

Väga mugav lähenemine.

Ma tahaks näha, kas mõni skeptik julgeb vähki põdevale Vuti tänava elanikule näkku öelda, et tema kasvaja on pseudoprobleem.

Vaevalt!

Ma sügavalt kahtlen selles.

Blogi aadress: https://blog.kaitseomatervist.eeKas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


Sildid: , , , , , , , , ,

Üks vastus postitusele “Tervisele kahjulik kõrgepingeliin”

  1. […] 13.03.2009: Tervisele kahjulik kõrgepingeliin […]

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel