Video: Mida teed Sa siis, kui robotid su töökoha ära võtavad?

25. veebruaril kohutas rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane eestlasi sellega, et automatiseerimise tulemusena kaotab Eestis lähiajal töö 50 000 inimest.

„Madalapalgalised ja lihtsad tööd ei kao kunagi ära, küll aga on võimalik väga suurt osa töödest automatiseerida. See omakorda tähendab, et paljud inimesed, kes ei sobitu IT-tüüpi ühiskonda, kel pole vastavaid teadmisi ega vajalikul tasemel oskusi, jäävad sootuks tööta,“ ütles ta.

Sarnane sõnum oli ka Eesti Vabariigi Presidendi aastapäevakõnes:

„Nagu kunagi kadus vajadus voorimeeste ja hiljaaegu masinakirjutajate järele, nii on väga palju meie praegusi elukutseid tulevikus hoopis teistsugused või võtavad masinad need tööd sootuks üle. See pole ulme. See on me ülehomne reaalsus, oht ja ühtlasi võimalus. /../ Tark inimene, pere, ühiskond ja riik mõtlevad ette ja hakkavad vastavalt tegutsema enne, kui etteaimatavad muutused juba kohal on. Seni pole me arengust maha jäänud, veel mõnda aega püüame tempos püsida. Aga oluline on ette jõuda. Olla ees. Jäädagi ette.“

Kui Urmas Varblase arvamusavaldus põhines Toomas H. Ilvese kõnele, siis Toomas H. Ilvese kõne tugines omakorda paar päeva enne Eesti Vabariigi 96. aastapäeva The Guardianis ilmunud intervjuule maailma juhtiva futurist-transhumanisti Raymond “Ray” Kurzweiliga. Sellest mehest oleme varem kirjutanud siin.

INIMESED VISATAKSE PRÜGIKASTI?

22. veebruaril „hoiatas“ Kurzweil, et 15 aasta pärast ehk 2029. aastal on robotid inimestest targemad. „Nad mõistavad meie keelt, õpivad saadud kogemustest ja suudavad üle kavaldada ka kõige intelligentsemad inimesed.“

NB! Siinkohal tuleb olla tähelepanelik, et Kurzweil räägib robotite intelligentsusest. Tõsi, aastal 2029 on robotid inimestest targemad, oskavad nalja visata ja isegi flirtida, kuid töökohti hakkavad nad inimestelt massiliselt ära võtma juba „ülehomme“ ehk 2015. aastal. See suur muutuste aeg on juba käes, sest automatiseerimine toimub kõikjal Eestis. Nii tehastes kui ka Selveri ja Prisma toidupoodides — iseteeninduskassad.

MILLISES SUUNAS LIIGUB GOOGLE?

Ulmefilmides on peaaegu alati üks suur ja „kuri“ globaalne ettevõte, kes valitseb maailma oma tehnoloogilise üleolekuga. Kas üheks selliseks on nüüd kujunemas Google, kelle motoks on algusest peale olnud „Don´t be evil“” ehk “Ära ole õel” (pahatahtlik, kuri)?

Väga lühikese aja jooksul on Google ostnud ära peaaegu kõik tipptasemel robotite ehitamise ja robotitele mõistuse loomisega seotud firmad.

Mõned Google suuremad ostud: Nest Labs, DeepMind, Bot & Dolly, Meka Robotics, Holomni, Redwood Robotics, Schaft, DNNresearch ja Boston Dynamics. Viimane neist on juba valmis ehitanud tõsised Terminaatorid. Vaata videosid:

Google tütarfirma Boston Dynamics “Atlas Robot” suudab hoida tasakaalu mägisel maastikul:

Boston Dynamics “Petman”:

Boston Dynamics “Gepard”:

Boston Dynamics “Kirp” hüppab vajadusel 9 meetri kõrgusele:

Boston Dynamics “BigDog”:

Kasutatud fotod:
Roberto Parada http://www.motherjones.com/media/2013/05/robots-artificial-intelligence-jobs-automation
http://risenetworks.org/2013/10/28/why-robots-could-take-over-almost-half-of-human-jobs/Kas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


4 kommentaari postitusele “Video: Mida teed Sa siis, kui robotid su töökoha ära võtavad?”

 1. Marju Toom ütleb:

  Olen küll 75, kuid siiski soovin sõna sekka öelda.
  Suure osa oma teadlikust elust – 25 aastat – tegelesin just sellega, mille vastu artikkel hoiatab – mõtlesin välja ja tegin koos töömeestega valmis masinaid, seadmeid, millega tehases tööd tehti.
  Iga uus seade (konveier, tõstuk, kraana, kuivati, liin jne) vähendas tehases lihttööd (näiteks transporttööliste, kes toodangut ühelt töökohalt teisele tõstsid) “tegijate” arvu ja sundis neid äraõppima juba mõnda konkreetset tööoperatsiooni.
  Seega ka praegu ei peaks hirmutama inimesi, vaid juba praegu õpetama midagi kasilikku. Näiteks programmeerimist, uudse tehnoloogia või tehnika väljamõtlejaid vms.

 2. Assar ütleb:

  Messil seisavad körvuti esindustes jaapanlane ja venelane. Tooted mölemal analoogsed ja vestluse käigus pärib venelane japsilt, et mitu töötajat selle toote tarvis töötab? Japs, et 9. Venelasel piinlik 400 tunnistada ja teatab, et tema toote toodavad 10 inimest. Järgmisel hommikul taas kohtudes, paistab japs punaste silmadega närb välja ja küsib venelaselt, et ei maganud öö otsa, sest ei suutnud välja möelda, mida venelasel tootmises 10-s mees teeb?

 3. Marek ütleb:

  Jaapanis oli nõuka aeg juba autotehaseid kus töötas juhtpuldi juures ainult üks inimene jälgides robotite töö programmi,pole küll kuulnud et Jaapanis tööpuudus nii suur nüüd nende robotite teema pärast on,ma arvan,et me ei jõua sinnamaani mille eest artikkel hoiatab nii pea ka mitte,kui inimkond püsima jääb ehk võib olla 500 või 1000 aasta pärast kus robot oleks sama intelligentne nagu inimene mida me ulmefilmidest näha võime.

 4. Urve ütleb:

  Vaat siin ongi küsimus maailmavaatelisest nägemusest. Mis on siis tähtsam, kas nn tehnoloogiline “progress” või inimene ja tema isiksus ning eesmärk. Esimesel puhul on inimene lihtsalt jalus olev satikas, kes on ees – millistele eesmärkidele? Rikastumisele, inimmassi tõrjumisele?

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel