Video: Nutitelefonidel on salajane elu? Eriti öösel?

Mitu tekstisõnumit saadad sina iga päev? Tosin? Sada? Äkki hoopis 350 000 sõnumit? Kanal4 eksperiment näitas, et nii palju saatis üks telefon 24h jooksul. Miks ta seda tegi? Ja miks on telefon ärkvel ka öösel, kui sina magad?

Vaata Kanal4 eesti keelde tõlgitud uudislõiku siit:

Kui see video oli huvitav, siis liitu ka meie TASUTA uudiskirjaga siit ja edaspidi saad neid elutähtsaid uudiseid oma e-postiaadressile.

Videos esitatud tekst:

Mitu tekstisõnumit saadad sina iga päev? Tosin? Sada? Äkki hoopis 350 000 sõnumit? Kanal 4 eksperiment näitas, et nii palju saatis üks telefon 24h jooksul.

Meie uudistetoimetus on tegelenud “Data Baby” projektiga. Väljamõeldud inimene, kelle abiga näeme, mis toimub meie andmetega internetis. Tänu temale on meil ehmatav info nutitelefonide salajasest elust. Sarah Smith räägib lähemalt.

“Okei, hiljem räägime. Bye.” Arvad, et kõne lõpetades jääb ka telefon vait? Eksid. Su telefonil on salajane elu, millest sina midagi ei tea. See suhtleb koguaeg sulle võõraste inimestega. Telefon räägib neile, kus sa oled ja mida teed. Me näitame, kuidas sinu nutitelefon puhkerežiimil olles lobiseb välja kõik su saladused.

Eksperimendis abistab meid Rebecca Taylor, meie “Data Baby”. Rebecca pole päris inimene. Tegelikult on ta nutitelefon ja sülearvuti, kellel on internetis identiteet loodud. Avasime talle Facebooki ja Twitteri konto ning postitasime Pinterest’i. Teisisõnu- ta käitub internetis nagu päris inimene. Kuid me saame täpselt jälgida, kus ta käib ja kuhu tema andmed lähevad.

Sedasi saame teada, millist infot ka sinu nutitelefon salaja välja annab. Tema abi oleme oma eksperimentides ka varem kasutanud. Näiteks aitas ta meil tuvastada Facebooki-pettust. “Sa sorid praegu mu postkastis.” Ja ta näitas, kui lihtne on igaühel sinu postkasti häkkida.

Rebecca ja tema inimesest abiline näitavad, kui palju infot telefon ära annab. Ja seda on kohutavalt palju! 24h jooksul võttis telefon 350 000 korda ühendust 315 erineva serveriga. Enamasti edastas telefon oma unikaalset ID-numbrit. Telefoni täpne asukoht saadeti näiteks Ukraina reklaamifirmasse. Telefoni unikaalne ID-number saadeti veel viide reklaamibüroosse. Isegi kui telefoni 45 minutit ei kasutatud, saatis see 30 000 päringut 76 serverile. Kui Rebecca telefon andmeid lekitab, siis teeb seda tõenäoliselt ka sinu telefon.

See võttis ühendust Euroopa riikidega ja läks veelgi kaugemale. Hiina ja Austraaliani. Rob, kes on meie IT-turvalisuse ekspert, näitas kõiki neid kohti üle maakera, millega telefon 24h jooksul suhtles. Et saaksime su telefoni salajast elu näidata, palusime tal spetsiaalse “musta kasti” ehitada. Lühidalt öeldes kuulame me andmesidet pealt, juhtides andmevoo esmalt siia ja sealt välja.

Ja informatsioon ilmub sülearvuti ekraanile? Jah. Kui palju on siin sellist detailset, privaatset infot, mida ei sooviks jagada? Põhiline on telefoni unikaalne ID ja sinu füüsiline asukoht. Täpne asukoht? – Jah. Mõni isegi nii täpne, et näitas ära tänavanurgal seismise. – Appikene.

Mis sellest siis on, kui telefon annab ära sinu täpse asukoha? Me juba teame, et häkkerid koguvad seda kuritegelikel eesmärkidel. Ja igasugused agentuurid tunnevad huvi meie tegemiste ja käimiste vastu. Seda informatsiooni ei tahaks me võibolla jagada. Palusime teil meile säutsuda ja nüüd me teame, et ainult 9% lülitab öösel telefoni välja. Kui oled selle ülejäänud 91% seas, siis pea meeles seda: Telefon on ärkvel ka siis, kui sina magad!

Kole lugu. Sarah Smith on nüüd meiega. Sa tead nüüd palju nutitelefonide kasutamise ja internetiturvalisuse kohta. Jah ja selle eksperimendi käigus oleme säutsunud küsimusi iga tund ööpäeva jooksul, et vaatajatelt telefonide kasutamise kohta informatsiooni saada, sest see on tähtis ja annab aimu, kuid pole eriti teaduslik. Aga see on huvitav informatsioon.

Tihti on asi nendes äppides, mille oled telefoni laadinud. Need saadavadki andmeid pidevalt välja. Küsisime inimestelt palju on neil äppe ja paljusid nad reaalselt kasutavad. 25% ütlesid, et neil on üle 100 äppi. Ühel oli 111 äppi, millest kasutas vaid kolme. Kui tahad selle andmevoo kinni keerata, siis eemaldad äppid või lülitad telefoni välja?

Sedasi saab ka jah, kuid kui telefoni ei taha välja lülitada, siis ole äppide paigaldamisel tähelepanelik ja vaata tingimusi. Selle asmele, et kohe AGREE (nõustun) vajutada. Küsisime vaatajatelt, kas mõni äpp on tingimuste tõttu ka paigaldamata jäänud? Üllatavalt öeldi jah. Meie vaatajad on väga teadlikud. @richamies ütles: jah, ma piiran seda, mida äppid teha saavad. See on huvitav, sest äppide loojad peavad nüüd sellega arvestama hakkama. Rohkem turvalisust, kui tahavad, et inimesed neid kasutaksid.
Küsisime veel 22 muud küsimust ja vastused olid kõik väga huvitavad. Need on meie leheküljel: www.channel4.com/news/ Suur tänu, Sarah Smith.Kas see artikkel oli huvitav?

Sisesta oma e-postiaadress ja saad neid elutähtsaid uudiseid edaspidi oma e-postiaadressile täiesti tasuta.

Sedasi ei jää Sa olulisest informatsioonist ilma.


Üks vastus postitusele “Video: Nutitelefonidel on salajane elu? Eriti öösel?”

 1. Ain ütleb:

  Hmmmn … las ma mõtlen. Andmevoo kontroll – kus kohalt see algab ja .. kus on selle lõpp !? Iga inimese kohta on sedavõrd palju tead .. tema andmed, tema isk, tema harjumused jne, ja nii edasi.
  Foobik oleks ammu tagajalgadel ja taoks peaga seina, kuid meil on võimalus välistada kõike seda … tuleb lihtsalt vabaneda sõltuvusest ja suhelda omavahel nagu vanadel aegadel. Unusta nutikas koju selleks ajaks, kui lähed sõprade või tuttavatega kohtuma väljalülitatult koju lauale. Võta isegi aku tagant …
  Lepi kokku, et sõbrad-tuttavad teeksid sama.
  Siis pole võimalik inimesi selliselt kontrollida …
  Jätkamine läheks pikale.

  Üldkokkuvõte on see, et tõmba juhe seinast välja ja ole pisutki vabam sõltuvustest.

PALUME LUGEDA ENNE KOMMENTEERIMIST!
Et hoida kommentaarium puhtana ja huvitavana kõigile lugejatele, kustutatakse kõik postitused, mis on:

- Ebaviisakalt kirjutatud
- Teemasse mittepuutuvad
- Veiderdavad
- Läbivate suurte tähtedega
- Spämmivad

TÄNAME!

Kommenteeri

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.


Vastutust välistav klausel